Vedení Státního zdravotního ústavu (SZÚ) rozdělilo tisícovku vakcín proti nemoci covid-19 od společností Pfizer a BioNTech mezi své zaměstnance i jejich příbuzné, uvedl dnes server Seznam Zprávy. Pracovníci ústavu jsou sice vedeni podle zákona jako zdravotnický personál, ale většina z nich nepatří do ohrožených skupin, upozornil server. Mluvčí SZÚ Klára Doláková popřela tvrzení, že vakcíny mohli využít i příbuzní zaměstnanců, a to navzdory zveřejněnému harmonogramu i výpovědím pracovníků ústavu.
Ze zhruba 450 zaměstnanců je jen několik desítek lékařů, zbytek tvoří zdravotničtí pracovníci, hygienici, výzkumníci nebo úředníci, kteří s pacienty přicházejí podle serveru do styku jen ojediněle. Mluvčí Doláková Seznamu Zprávám sdělila, že Státní zdravotní ústav nyní očkuje všechny zaměstnance, kteří se podílejí na zajištění základního chodu ústavu. „Především se jedná o laboratorní a technické pracovníky, kteří přicházejí do kontaktu s infekčními vzorky, ale i další zaměstnance. V rámci organizačního a technického zajištění očkování byl rozeslán pokyn určený výhradně zaměstnancům SZÚ, aby se k danému očkování přihlásili,“ uvedla. Odmítla informace, že byli očkováni i příbuzní zaměstnanců ústavu.
Server zveřejnil tabulky s harmonogramem očkování, v nichž figurují zaměstnanci Státního zdravotního ústavu. Podle stejných příjmení lze usuzovat, že nechávají naočkovat i své blízké, uvedly Seznam Zprávy. Očkuje se v průběhu tohoto týdne na čtyřech místech přímo v ústavu.
V Česku se začalo očkovat 27. prosince, přednostně mají v první vlně dostávat vakcínu proti koronaviru zdravotníci a senioři v domovech sociální péče. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že zatím dostalo podle odhadů vakcínu 70.000 až 75.000 lidí. Skupinu s nejvyšší prioritou, kde jsou kromě zdravotníků také lidé nad 80 let, tvoří podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) 700.000 lidí. V pátek začne fungovat centrální registrační systém zatím pro osmdesátileté a starší občany, od února se pak mohou zapsat i všichni ostatní zájemci.