Trump se vrací na sociální sítě, spustil svou vlastní. Jsou kolem ní však samé otazníky

Donald Trump (ČTK)

Donald Trump | FOTO: ČTK

V nedělních nočních hodinách byla v obchodě s aplikacemi společnosti Apple odstartována distribuce nové sociální sítě Truth Social. Tu nechal vytvořit bývalý americký prezident Donald Trump poté, co mu Twitter, Facebook a YouTube zakázaly přístup ke svým službám. Kolem novinky se ovšem objevuje stále více nejasností.

Jak informuje agentura Reuters, krátce před nedělní půlnocí si uživatelé, kteří měli udělánu předobjednávku, mohli vyzkoušet, co pro ně Trump nechal připravit. Exprezident pomocí Truth Social reaguje na zákaz používat nejznámější sociální sítě, který dostal po útoku na Kapitol 6. ledna 2021. Trump měl totiž svými výroky na internetu podněcovat násilí.

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

Zástupci Trump Media & Technology Group, která zaštiťuje Truth Social, tvrdí, že jsou ochránci svobody projevu, který ostatní sociální sítě potlačují. „Tento týden se začneme zavádět do obchodu společnosti Apple App Store. To bude úžasné, protože získáme mnohem více lidí, kteří budou na této platformě,“ sdělil zástupce společnosti Devin Nunes. „Naším cílem je, abychom do konce března byli plně funkční alespoň v rámci Spojených států,“ dodal.

Truth Social však zůstává podle zpráv z USA zahalena mnoha tajemstvími. Nejasnosti se objevují například kolem financování celého projektu. Některá média také upozorňují na možné úniky dat. Kvůli nim má nyní problém i konkurenční společnost Meta. Podle nové regule Evropské unie by se totiž neměla data získaná v Evropě archivovat ve Spojených státech. To se však nelíbí majiteli firmy Marku Zuckerbergovi, který vyhrožuje vypnutím Facebooku a Instagramu na starém kontinentu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]