Turecké Bayraktary budou ničit íránské drony. Výrobci je vybaví novým systémem

Drony Bayraktar se v bojích na Ukrajině velice osvědčily (Aarmyinform / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Drony Bayraktar se v bojích na Ukrajině velice osvědčily | FOTO: Aarmyinform / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Společnost Baykar, která je podepsána pod úspěšnými drony Bayraktar, oznámila, že hodlá své bezpilotní letouny vybavit raketami vzduch-vzduch, aby byly schopné ničit íránské sebevražedné drony i případné další letouny.

„Brzy budou naše drony Bayraktar TB2 a Akinci vybaveny raketami vzduch-vzduch nejen k ničení dronů, ale i dalších nepřátelských letadel. Již provádíme testy,“ prohlásil v Istanbulu na výstavě SAHA Expo, která je věnována obranným prostředkům, Haluk Bayraktar, generální ředitel společnosti. Během této akce firma Baykar podepsala s další tureckou společností Roketsan smlouvu o využití její protiletadlové střely Sungur v boji s útočícími drony.

()

Střely Sungur patří k osvědčené munici v boji proti pohyblivým cílům, zvláště vrtulníkům a právě dronům. „Použití našich Sungurů jako střel vzduch-vzduch může změnit poměr sil,“ dodal ke smlouvě generální ředitel Roketsanu Murat Ikinci.

Vybavení Bayraktarů těmito střelami by výrazně zlevnilo boj proti vzdušným útokům. Namísto vyzbrojených letounů by na nebi hlídkovaly drony, které by případnou hrozbu dokázaly rovněž úspěšně eliminovat.

„Kamikadze drony Shahed-136 jsou pomalé, hlučné a létají v malých výškách, což z nich dělá snadné cíle,“ naznačil budoucí možnou taktiku Haluk Bayraktar.

Dron Bayraktar TB2 se celosvětově proslavil zvláště v počáteční fázi bojů na Ukrajině, ale úspěšně do bojů zasahoval již od roku 2018 v severní Sýrii, Libyi či Náhorním Karabachu. Dnes se tento letoun vyváží do 24 zemí v Evropě, Asii i Africe.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články