Turecký prezident Erdogan telefonoval s Putinem. Jen den poté, co jednal s lídry evropských států

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan (Türkiye devlet görevlisi / se souhlasem)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan | FOTO: Türkiye devlet görevlisi / se souhlasem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek telefonoval se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Telefonický hovor mezi dvěma státníky se odehrál jen den po tom, co Erdogan navštívil summit Evropského politického společenství. Na setkání 44 státníků v Praze mimo jiné jednal i s premiérem Petrem Fialou (ODS) a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

O telefonickém hovoru mezi tureckým a ruským prezidentem v pátek na twitteru informovala turecká tisková agentura Anadolu Ajansı. Podle ní mluvili o vývoji války na Ukrajině.

Historicky první summit Evropského politického společenství se uskutečnil na Pražském hradě (Úřad vlády / se souhlasem)

Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek zúčastnil historicky prvního summitu Evropského politického společenství, který se konal na Pražském hradě. „Turecko je partner, kterému mohou všechny země důvěřovat. Především pak Rusko a Ukrajina. Stále věříme, že současný konflikt musí být ukončen. Jakýkoli mír je lepší než válka,“ řekl na tiskové konferenci na konci summitu.

„Od prvního dne války jsme investovali hodně sil, abychom co nejvíce zabránili prolití krve a ztrátám na životech. Férový mír nikdy nebude mít poražené,“ dodal.

Na summitu Erdogan jednal přibližně hodinu s premiérem Petrem Fialou a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Hlavními tématy jejich jednání byly vztahy Evropské unie s Tureckem, Ukrajina, Rusko, sankce či těžba plynu v Černém moři.

Jednal ale například také se španělským a rumunským premiérem nebo francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Podle úřadu francouzského prezidenta Macron tureckému prezidentovi řekl, že sankce proti Rusku za jeho napadení Ukrajiny jsou důležité a je potřeba bojovat proti jakémukoliv jejich obcházení. Macron rovněž vyjádřil své znepokojení nad situací v Egejském moři, které je opakovaně dějištěm napětí mezi Řeckem a Tureckem, a vyzval k obnovení dialogu mezi stranami.

Ruský diktátor Vladimir Putin na oslavě Dne vítězství v Moskvě (9. 5. 2022) (Profimedia)

Na tiskové konferenci ocenil čtvrteční debaty na pražském summitu. Turecko ale podle něj neuznává formát jednání jako možnou alternativu k přístupovým jednáním do Evropské unie. V Míčovně Pražského hradu upozornil také na to, že Turecko hraje na kontinentu důležitou roli. Ta se prý projevila i při jednání mezi Ruskem a Ukrajinou ohledně vývozu obilovin.

O založení Evropského politického společenství se zasadil francouzský prezident Emmanuel Macron letos v květnu. Česká republika hostila jeho úplně první zasedání.

Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella setkáním v Praze Evropa vysílá jasný signál Rusku. Cílem je podle něj Moskvu dál izolovat, k čemuž přispívá i další, osmý balík unijních sankcí, oznámený ve středu. S jeho slovy souhlasil i předseda české vlády. „Je to nepochybně důležitý signál. Jsem přesvědčen, že jednotný postoj Evropy na podporu Ukrajiny je naše síla. Musí to v těchto dnech zaznívat,“ řekl ve čtvrtek dopoledne novinářům Petr Fiala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články