Udženija: Piráti umí pouze kontrolovat a šmírovat. Hřib zapomíná, že je primátor

Alexandra Udženija, 1.místopředsedkyně ODS (ČTK)

Alexandra Udženija, 1.místopředsedkyně ODS | FOTO: ČTK

Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija stále zůstává političkou na plný úvazek. Stranu zastupuje nejenom jako místostarostka Prahy 2, ale její hlas uslyšíte i během jednání na pražském Magistrátu. Opoziční zastupitelka neustále probírá kroky současného vedení. Naposledy tak upozornila například na možný střet zájmů radní Mileny Johnové (Praha Sobě). Pro deník FORUM 24 nyní promluvila o současné spolupráci s pirátským vedením i o tom, jak se liší jejich fungování v Poslanecké sněmovně.

Nacházíme se na zářijovém zastupitelstvu. Občané si zde stěžovali, že se nemohou vyjádřit k jednotlivým tiskům. Například v případě privatizace bytového fondu…

Ano, upozorňujeme na toto ohromné pokrytectví. Netajím se tím, že si myslím o panu primátorovi, že je arogantní. Dokonce to předvedl i na některých veřejných jednáních. A takhle se chová i k nám zastupitelům… Já sama jsem s ním měla i výstup na minulém zastupitelstvu, kdy mi dával zcela arogantně připomínky, které nejsou vůbec na místě, aby dával primátor ženě zastupitelce … Je to opravdu šílené chování nebo spíše nevýchova.

Je to pro Vás i obraz Pirátů na Magistrátu jako takový?

Přesně tak. Ryba smrdí od hlavy… Piráti si o sobě myslí, že jsou nějací nadlidi, všechno dělají nejlépe a pohrdají každým ostatním. Opravdu je s nimi velmi těžká spolupráce, byť jsem se o to jako předsedkyně opozičního klubu ODS snažila. Ale veškerá komunikace a snaha byly marné.

Jak probíhá spolupráce s Pirátskou stranou ve Sněmovně?

Na půdě Sněmovny nějaká elementární komunikace funguje… Ale vždycky je to tak, že se Piráti k některým návrhům pravicových či středopravicových stran nepřipojují. Jsou to takoví sólisti a jedou si pouze svoje PR. Myslím si, že to občané brzo zjistí. Už to vidím i na těch jejich fórech, že mají jenom pouze plná ústa řečí, ale skutek utek.

Vraťme se ještě na chvíli k Magistrátu. Během zastupitelstva přišlo na přetřes i možné účelové zadávání kontrol jednotlivých městských částí ze strany primátora…

To je totiž jediné, co umí… Analyzovat, kontrolovat a šmírovat.

Vracíme se zpátky k minulým praktikám?

Tak určitě. Piráti jsou levicová strana. Respektive levicově aktivistická strana, moc dobře taky víme, jaké aktivisty Piráti podporovali. Takže se vůbec nedivím tomu jejich stylu… Všechno si vykřičí, kritizují, ale oni sami mohou všechno.

Andrej Babiš sdělil nyní Zdeňku Hřibovi, že nepřispěje na vybudování vnitřního okruhu ani nemocnic. Jako důvod ukončení jednání přitom uvedl styl jednání primátora. Myslíte, že to tedy bylo oprávněné?

Já sama mám k Andreji Babišovi milion výhrad, ale tady se mu vůbec nedivím. Pan Hřib zapomíná, že je primátorem, nikoli pouze aktivistou na lodi. Měl by tedy jednat ku prospěchu Pražanů. Takže jestli si stanovil cíl, že chce získat pro Prahu peníze, a chová se následně takhle arogantně, že mu premiér či někdo jiný odejde z jednání, tak je někde chyba… A tady je rozhodně u pana primátora, protože on má dělat všechno pro to, aby ty finance získal.

Blíží se rozpad pražské koalice?

To se musíte zeptat jich, ale je vidět, že jsou tam velké rozpory. Hlavně Spojené síly pro Prahu, kdy i sama paní Marvanová říkala na mikrofon, že nesouhlasí s některými tisky, které předkládali ostatní koaliční partneři. A pak řekl i pan Pospíšil, že se mu nelíbí zmiňovaná praxe, kdy primátor údajně prohlásil, že bude posílat kontroly více na městské části, kde jsou Piráti zastoupeni méně. Na těch jednáních navíc byli i zástupci ODS, takže jim věřím. To jsou prostě praktiky, které tu známe z dob komunismu.

Dovede si představit pražskou koalici s ANO?

Filmový režisér Vít Klusák (Roman Černý)

V tuhle chvíli o tom zatím neuvažuji. Naší povinností jako nejsilnější opozice, respektive vítěze voleb, je i přesto všechno prosazovat to, co jsme lidem slíbili…. V určitých věcech se nám to daří, protože jsou rozhádaní, takže si tu podporu nacházíme. Ale v případě, že se tato koalice rozpadne, tak jsme samozřejmě připraveni jednat o tom, jaká by byla nová funkční koalice v hlavním městě. Prozatím to, ale není na pořadu dne. A já nerada říkám „hop“, dokud neskočím.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]