Bývalý velitel britské armády Richard Dannatt naznačuje, že Západ svým otálením s pomocí Ukrajině poskytl Rusku čas na přípravu obranných linií. Podle něj má Ukrajina plné právo na hlubší protiúdery uvnitř Ruska, protože útočník má pocítit na vlastní kůži důsledky války, kterou vyvolal.
V rozhovoru pro gruzínskou sekci Radia Svoboda Richard Dannatt, generál, který v letech 2006-2009 vedl britskou armádu a v roce 2011 se stal nezávislým členem horní komory britského parlamentu, říká, že váhání Západu s rychlým dodáním zbraní Kyjevu poskytlo Rusku čas na vybudování obranných linií v okupovaných oblastech. To pravděpodobně vede k vleklé válce.
„Myslím, že je spravedlivé říci, že Západ se poměrně pomalu rozhodl poskytnout Ukrajině potřebné zbraně, které potřebovala k zahájení této protiofenzívy… (Rusové) strávili stejnou dobu přípravou velmi komplexních obranných pozic, až tří obranných linií na mnoha místech tisícikilometrové frontové linie, které se ukázaly být pro ukrajinské síly velmi obtížně průchodné,“ konstatuje Dannatt.
Podle něj dodávky západních zbraní Ukrajině probíhaly pomalu a „byl ztracen drahocenný čas“ a „Rusové tento čas dobře využili při přípravě komplexních obranných pozic“.
Něco podobného se teď děje v diskusi o poskytnutí západních stíhaček, jako jsou F-16. „Téměř jako by se Západ snažil kontrolovat schopnosti a kapacitu Ukrajiny skutečně plnit svou misi osvobození suverénního území od ruského okupanta.“
„Nyní samozřejmě panují obavy z eskalace války. Existuje obava, že pokud Západ a NATO poskytnou tolik prostředků – a zejména pokud se válka poté přenese na ruskou půdu –, bude to nahrávat ruské politické agendě v tvrzení,q že se jedná o válku, v níž se brání proti agresi Západu, že NATO celou dobu zamýšlelo zaútočit na Rusko. A to je samozřejmě zcela mylné. Politici a vedoucí představitelé na Západě musí stále dokola opakovat, že NATO je čistě obranná aliance, nemá vůbec žádné útočné cíle. Je tu prostě proto, aby podpořilo Ukrajinu při obnově jejího svrchovaného území, na což má právní nárok, a aby se postavilo za sebeurčení a suverenitu a za práva zemí spravovat své vlastní území, jak je dohodnuto mezinárodním právem,“ objasňuje generál pozici NATO.
Pomalé dodávky tanků a obrněných vozidel potřebných pro letní profiofenzivu poskytlo Rusku čas na vybudování silných obranných pozic, které jsou pro Ukrajinu těžko prostupné. Válka se tak pravděpodobně protáhne mnohem déle, než se doufalo.
Bývalý britský velitel se domnívá, že je legitimní, aby Ukrajina udeřila na cíle hluboko uvnitř Ruska, stejně jako Rusko udeří na ukrajinská města.
„Je naprosto legitimní – přesně stejným způsobem, jakým Rusko zasahuje ukrajinská města, továrny, infrastrukturu a podobně, a dělá to už několik měsíců od začátku války – aby Ukrajina zasahovala cíle hluboko v Rusku. To je naprosto oprávněné s cílem degradovat ruský vojenský potenciál. To je přece aspekt moderní války,“ říká Richard Dannatt.
Rusko-ukrajinskou válku charakterizuje jako klasickou omezenou válku – omezenou z hlediska cílů a geografie –, ale není omezená z hlediska prostředků, a „na Ukrajinu by neměla být uvalena omezení ve snaze zabránit jí útočit na cíle v Rusku. To je legitimní.“ „Rusko zahájilo válku a musí přijmout důsledky vedení této války“.
Bylo by nebezpečné, kdyby se Západ unavil a jeho podpora Ukrajině se snížila. Putin počítá s tím, že čas je na jeho straně. Podle generála nesmí západní země v podpoře Ukrajiny polevit.