Zničení mostu, který spojuje okupovaný poloostrov Krym s pevninským Ruskem, by bylo pro Putina ponižující, prohlásil v rozhovoru pro ukrajinskou mutaci BBC bývalý vrchní velitel amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges. Ukrajinské tajné služby podle něj budou mít „dobrý plán, jak to udělat, a bude to něco, co nás všechny ohromí“. Krymský most byl stejně jako přístavní město od ruského útoku na Ukrajinu z února 2022 několikrát terčem ukrajinských útoků.
Podle amerického generála ve výslužbě, který dříve velel americkým pozemním silám v Evropě a nyní působí jako bezpečnostní analytik, ke zničení Krymského mostu musí dojít ještě letos. „Jsem přesvědčen, že Ukrajinci si vyberou správný čas a podmínky,“ dodal s poznámkou, že bude velmi obtížné ho zničit.
„Ukrajinské tajné služby budou mít dobrý plán, jak to udělat, a bude to něco, co nás všechny ohromí. Bude to provedeno tak chytře, že to nikdo, včetně Rusů, nebude očekávat. Kdy to udělají, je samozřejmě na nich,“ popsal Hodges v rozhovoru pro ukrajinskou mutaci BBC.
Pro Putina by bylo zničení mostu ponižující. „Rusku to způsobí vážné logistické problémy, až bude tento nelegální most, který nelegálně spojuje Krym s pevninou, zničen,“ doplnil.
Krymský most, který spojuje Rusko s anektovaným poloostrovem, Ukrajinci poškodili pomocí nákladního automobilu vybaveného výbušným zařízením už půl roku po začátku invaze. Další útoky následovaly. Zásah most dostal i v červenci loňského roku, kdy ho podle ruské strany poničily námořní drony. Dříve byl most jediným silničním spojením poloostrova s územím Ruské federace a zásadní zásobovací trasou.
Ukrajina dlouhodobě usiluje o dodávku střel Taurus, které mají dosah až 500 kilometrů. Tyto zbraně chtějí na Ukrajinu dodat němečtí opoziční konzervativci z unie CDU/CSU a také část Scholzových sociálních demokratů (SPD) a koaličních Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP). Scholz to ale opakovaně odmítl, což zdůvodnil tím, že nasazení Taurusů by vyžadovalo zapojení německých vojáků, a tím by podle něj vzrostlo riziko zavlečení Německa do války na Ukrajině.
„Jedním z hlavních důvodů, proč německý kancléř zadržuje Taurus, je to, že se domnívá, že Ukrajina použije Taurus ke zničení mostu a Rusko pak Německu oplatí útok jadernými zbraněmi. A to je zvláštní logika,“ popsal Hodges. Rusko ale nedávno začalo budovat železnici přes okupovaná ukrajinská území na Krym, aby posílilo logistiku zásobování ruských vojsk.
„Co udělají, když Ukrajina vyhodí do povětří most, ale ne s Taurusem? Samozřejmě budou následovat další údery, ale jaderné zbraně proti Ukrajině nepoužijí. Takže německá logika, že to nemohou udělat, protože by Rusko mohlo Německu oplatit úder, nedává smysl,“ okomentoval situaci americký generál ve výslužbě.
Krymský most je se svými 19 kilometry nejdelším mostem v Evropě. Je dvojitý neboli sdružený. Kromě čtyřproudové silnice obsahuje také železniční část se dvěma kolejemi. Rusko ho uvedlo do provozu s velkou slávou v roce 2018, čtyři roky po nelegální anexi ukrajinského poloostrova, za osobní přítomnosti prezidenta Vladimira Putina.
Po vypuknutí války na Ukrajině se stal klíčovou tepnou pro zásobování Krymu a také pro ruskou vojenskou logistiku. Ukrajinci o něm často hovoří jako o černé stavbě, která bude dříve či později odstraněna.