Ukrajinská armáda si zřejmě vezme operační pauzu a v příštím týdnu tak z její strany neuvidíme výrazné ofenzivní aktivity, domnívá se americký Institut pro studium války (ISW). Odvolává se na analýzu estonských tajných služeb i na svá vlastní pozorování. Přestávku ukrajinské velení prý využije ke změně taktiky boje proti ruským obranným pozicím.
Ukrajinská protiofenziva zřejmě vstoupí do nové fáze. Podle ISW tomu bude předcházet zhruba týdenní operační pauza, během které ukrajinské ozbrojené síly vyhodnotí výsledky dosavadního válečného úsilí na jihu a na východě okupované země.
Odborníci vycházejí ze zprávy šéfa estonské vojenské tajné služby plukovníka Margo Grosberga, který uvedl, že v příštích sedmi dnech ofenzivu neuvidíme. Grosberg řekl, že iniciativa je v rukou ozbrojených sil Ukrajiny, což znamená, že si mohou vybrat čas, místo a prostředky, kterými na nepřátelské jednotky zaútočí. Rusové se logicky budou snažit ničit ukrajinskou útočnou sílu v maximální možné míře s využitím všeho, co mají, tj. artilerie, minových polí a také svých vzdušných sil.
Estonský plukovník zdůraznil, že zatímco z civilního pohledu se může zdát, že si Ukrajinci dávají načas, z vojenského hlediska je podobná přestávka naprosto logická. I kvůli tomu, kolik času a úsilí Rusové věnovali opevňování svých pozic na východní Ukrajině. „Ruská federace v podstatě strávila posledních devět měsíců výstavbou svých obranných zařízení. Pokud jde o provádění klasických útočných operací, doktrína předpokládá, že útočník má početní převahu tři na jednoho, a tu Ukrajina bohužel v této chvíli nemá,“ vysvětlil Grosberg.
Jeho závěry i závěry ISW jsou v souladu s informacemi o stavu na bojišti, které na svých stránkách zveřejnil nezávislý ruský web Meduza. Ten uvedl, že ukrajinská ofenziva na jihu země se rozvíjí pomalu. Ozbrojené síly Ukrajiny sice zaznamenaly prvotní úspěchy, ale v zásadě lze říct, že se jim zatím nepodařilo dosáhnout hlavní linie ruské obrany.
Ukrajinští vojáci pak přešli ke stejné taktice, kterou bojují jinde. Útočí za použití dronů, dělostřelectva a menších jednotek na ruský týl a lesní pásy. „Taková válka neslibuje rozhodné průlomy a rychlé osvobození území, ale nehrozí ani velké neúspěchy,“ píše Meduza, která také konstatuje, že Ukrajina nevrhla do boje hlavní síly připravené k ofenzivě a útočí přibližně čtyřmi z celkem 20 nových brigád a čtyřmi až pěti brigádami staršími, včetně domobrany. Ty má podporovat dělostřelectvo a silné skupiny operátorů dronů.
Důvody pro pozvolný nástup útočných operací a jejich momentální přerušení mohou být podle ruského webu dva. První hovoří o tom, že Ukrajinci se po úvodních útocích zkoncentrují na hlavní úder, který bude zasazen v některém ze směrů, jimiž dosud útočili, nejpravděpodobněji ve směru Orichiv, Tokmak a Melitopol, kde zatím zaznamenali největší úspěchy.
Druhou možností je, že Ukrajinci nedosáhli cílů vytyčených v první fázi ofenzivy, a proto odložili zapojení svých hlavních sil do boje. V takovém případě se podle Meduzy uchýlí patrně k přeskupení jednotek, dodatečnému průzkumu týlu, likvidaci minových polí, dělostřelectva a protivzdušné obrany. Také v tomto případě je ale podle serveru pravděpodobné, že Ukrajinci brzy nasadí do boje velkou vojenskou sílu, která byla původně určena k manévrování až po průlomu nepřátelské obrany.
ISW také upozornil, že Ukrajina zatím do ofenzivy nezapojila většinu svých jednotek určených pro ofenzivu a nezahájila hlavní útok. Stávající přestávku nepovažuje za nic výjimečného. „Operační pauzy jsou běžnou součástí útočných operací a tato přestávka nepředstavuje konec ukrajinské protiofenzivy,“ uzavřeli američtí experti.