Útok na ruské strategické bombardéru Tupolev 600 kilometrů v hloubi ruského území. To byla jedna z mimořádně úspěšných operací ukrajinské vojenské rozvědky. Zatímco o samotné akci se ví už poměrně dlouho, skrývá se za ním příběh, který Ukrajinci odtajnili až nyní. Na počest svého padlého hrdiny.
Ukrajinská vojenská tajná služba GUR se z pochopitelných důvodů příliš nesvěřuje ohledně svých speciálních složek ani o operacích prováděných na ruském území. Nyní však zveřejnila portrét plukovníka Oleha Babiji. Má to zřejmý a tragický důvod. Velitel průzkumné jednotky padl při plnění bojové mise.
Babija a jeho průzkumníci se často pohybovali za nepřátelskou linií, kde podnikali řadu speciálních operací. Ty zahrnovaly průzkum, podporu odbojářů na okupovaných územích, mapování polohy a ničení velitelských stanovišť a dalších strategicky důležitých objektů, narušování logistiky i komunikace nepřátel. „Celé divize ruských okupačních sil ztratily bojeschopnost, velitelské systémy zasáhly poruchy komunikace, a tím pádem ztratily efektivitu v interakci se svým týlem,“ popsali výsledky jejich práce Ukrajinci.
V létě loňského roku čekala Babijovu jednotku bezpochyby jedna z nejtěžších operací. Plánem bylo proniknout více než 600 kilometrů do hloubi ruského území až na strategickou leteckou základnu Solcy v Novgorodské oblasti a zničit tam, anebo alespoň poškodit ruské nadzvukové strategické bombardéry TU-22M3. Armáda agresora je využívá k odpalování střel s plochou dráhou letu na cíle v Ukrajině. Jedná se pýchu ruského vojenského letectva, schopnou nést jaderné zbraně a útočit na cíle vzdálené stovky kilometrů, tedy z míst daleko mimo dosah ukrajinské protivzdušné obrany. A právě tato letadla, jejichž cena se odhaduje na 40 milionů dolarů (tedy přes 900 milionů korun) za kus, se Ukrajinci do Ruska vydali zničit.
Aby se dostali na základnu, kde byly bombardéry umístěny, museli urazit pěšky přes 600 kilometrů. K cíli dorazili v létě 2023. Podle zmíněné zprávy se jim 19. srpna podařilo zničit jeden letoun a další dva poškodit, byť za cenu vlastních ztrát. Deník FORUM 24 o jejich úspěchu informoval, nicméně jeho skutečné pozadí tehdy nebylo známo. Jen jeho důsledky.
Pro Rusy diverzní akce takto hluboko na jejich vlastním území znamenala šok. Ukrajinští průzkumníci výrazně narušili jejich plány na způsob vedení leteckých úderů na Ukrajinu. Další bombardéry museli přemístit na jinou leteckou základnu, a to až na mnohem vzdálenějším poloostrově Kola. Politický význam činu byl neméně důležitý jako ten vojenský. Akce Babijovy jednotky vzala agresorovi pocit nezranitelnosti na vlastním území.
Rusové spustili samozřejmě masivní pátrací operaci. Nakonec částečně uspěli. Zatímco se ukrajinští průzkumníci vraceli na Ukrajinu, přepadly je mnohem početnější síly. Byla to právě tato bitva, která se pro Babije stala tou poslední. Ukrajinci píšou, že padl 30. srpna, když kryl ústup svých spolubojovníků, a zůstala po něm žena a dvě malé děti. Tomu mladšímu – dcerce – nebyl v době jeho smrti ještě ani rok. Babij byl posmrtně oceněn titulem Hrdina Ukrajiny.