Belgická ministryně obrany Ludivine Dedonderová v pondělí v rozhovoru s ukrajinským ministrem obrany Umerovem sdělila, že letos poskytne její země Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 611 milionů eur. Ty pocházejí z úroků ze zmrazených ruských aktiv.
Belgie tak potvrdila, co napsal na síti X Rustem Umerov o svém pondělním telefonickém rozhovoru. V něm se probíraly otázky vojenské pomoci Ukrajině. Belgie je také součástí koalice zemí, které budou cvičit ukrajinské piloty pro letadla F-16.
Po vpádu Ruska na Ukrajinu Západ zmrazil 300 miliard dolarů z rezerv ruské centrální banky. Kreml je s touto situací znepokojen. Vedoucí představitelé skupiny sedmi velkých průmyslových zemí budou při svém únorovém setkání diskutovat o nové právní teorii, která by umožnila zabavení zmrazených ruských aktiv, sdělily v prosinci agentuře Reuters dva zdroje obeznámené s těmito plány a jeden britský představitel.
Putinův režim v reakci na to varoval Západ, že už má seznam amerických, evropských a dalších aktiv, která budou zabavena, pokud se představitelé G7 rozhodnou v konfiskaci zmrazených rezerv pokračovat.
„Bude to významný úder hlavním parametrům mezinárodní ekonomiky, podkope to mezinárodní ekonomiku. Podkope to důvěru ostatních zemí ve Spojené státy i v EU jako ekonomické garanty. Proto jsou takové kroky spojeny s velmi, velmi vážnými důsledky,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Spojenci Ukrajiny se obecně shodují na tom, že Rusko musí zaplatit za škody, které způsobilo svou válkou. EU, země skupiny G-7 a Austrálie zmrazily aktiva ruských centrálních bank v hodnotě přibližně 260 miliard eur (283 miliard USD) ve formě cenných papírů a hotovosti, přičemž více než dvě třetiny z této částky se nacházejí v Evropské unii. Většina aktiv v EU je v držení clearingového centra Euroclear, kde loni vydělala přibližně tři miliardy eur.
Podle zdrojů agentury Bloomberg skupina zemí včetně Německa dala jasně najevo, že je proti přímému zabavení ruských aktiv kvůli právním obavám. USA nedávno naznačily, že by mohly být otevřeny přímému zabavení aktiv, ale zatím i menší krok spočívající ve zdanění zisků postupuje v EU pomalu. Několik členských států a Evropská centrální banka se obávají možného dopadu takového kroku na stabilitu eura.