Po teroristickém útoku Hamásu na izraelské civilisty 7. října a následné vojenské akci Izraele v Gaze se objevila vlna propalestinské propagandy, která využívá staré antisemitské předsudky a legendy. Propagandisté na sociálních sítích prokazatelně používají i motivy, které odborníci nacházejí již i v antisemitismu 19. století a poté v nacistické propagandě.
„Kde je lež?“ ptala se v postu na síti X autorka Jory Micah a přidala k textu antisemitský obrázek, na kterém pěst s Davidovou hvězdou drtí skupinu lidí. K tomu přidala citát, který údajně pochází od francouzského filozofa 18. století Voltaira: „Chcete-li se dozvědět, kdo vám vládne, jednoduše zjistěte, koho nesmíte kritizovat.“ Odkaz na její status se mezitím stal nefunkčním.
Autorka má na svém profilu palestinskou vlajku a charakterizuje sama sebe: „Hledačka pravdy a svobody. Miluji Boha. Magisterský titul: teologická studia/církevní dějiny. Systém dvou stran je navržen tak, aby nás udržoval rozdělené. ŽÁDNÁ VÁLKA, ALE TŘÍDNÍ BOJ!!!“
Jak příspěvek vypadal, je zachyceno v polemice, kterou napsal novinář z BBC Shayan Sardarizadeh.
„Lež spočívá v tom, že se tento citát nepravdivě připisuje Voltairovi, zatímco ve skutečnosti jde o slova amerického neonacisty Kevina Alfreda Stroma, který se ve federálním procesu v roce 2008 rovněž přiznal k držení dětské pornografie,“ píše novinář.
Původní výrok Kevina Stroma zní: „Chcete-li určit skutečné vládce jakékoli společnosti, stačí si pro sebe položit otázku: Kdo to je, že mi není dovoleno ho kritizovat?“
Jak upozorňují další uživatelé sítě, tentýž výrok šířil kdysi i její současný majitel Elon Musk, který ho pak smazal.
S upozorněním, že jde o neonacistickou propagandu, tam přišla řada lidí, včetně těch, co rovněž stojí na straně Palestinců. „Lež spočívá v tom, že jste citovala bělošského supremacistu, nikoli Voltaira, a obrázek je nacistická propaganda. Spousta z nás je za podporu Palestiny nespravedlivě označována za antisemity, ale gratulujeme, to vy jste.“
Autorka, která je známou postavou i pro své potyčky s policií (byla zadržena při řízení auta pod vlivem alkoholu a také pokousala policistu), na svém účtu zveřejňuje i další příspěvky, které obsahují antisemitské motivy. Letos 20. ledna psala o zásahu policie ve známé newyorské synagoze.
„Všimněte si, že tento příběh z médií zcela zmizel. Vyšetřuje někdo podzemní aktivity sionistického kultu Chabad v New Yorku?“
V tomto případě šlo o odhalení, že malá židovská náboženská skupina si vyhloubila krátký tunel, který vedl do historické brooklynské synagogy. Jde o osoby uctívající známého rabína Schneersona, jednoho z nejvlivnějších světových vůdců judaismu v moderní době, který zemřel v roce 1994. Někteří z nich věří, že je ve skutečnosti stále naživu a že je Mesiášem.
Tunel je dlouhý asi 18 metrů a vedl pod budovami v okolí synagogy. Po odhalení jejich nelegální stavby přijel na místo nákladní vůz s cementem a vstup do tunelu byl zasypán. Příslušníci sektářského hnutí, od kterého se většina stoupenců judaismu distancuje, potom začali v synagoze strhávat dřevěné obložení a přivolaná policie zatkla devět osob.
Agentura AP ověřila tvrzení vzášená hlasateli konspiračních teorií. Ti například psali, že tunel „byl spojen s místním Židovským dětským muzeem“ a že „byl využíván k obchodování s dětmi za účelem sexuálního zneužívání nebo k jiným nezákonným činnostem“. Obojí není pravda.
Antisemitská tvrzení o tom, že Židé přinášejí dětské oběti, se objevovala už ve středověku. K prvnímu zaznamenanému případu došlo v anglickém Norwichi v roce 1144, kde byl nalezen mrtvý chlapec jménem William a Židé byli obviněni z jeho zabití pro rituální účely. Zatímco Jory Micah vystupuje jako progresivní levicová pastorka, je unášení dětí a jejich zneužívání je mytologií oblíbenou i v amerických ultrapravicových kruzích, například v kultu QAnon, kolem kterého se pohybuje mnoho stoupenců Donalda Trumpa.