Ukrajinské armádě pomáhají mrazy, zesiluje ofenzivu v Luhanské oblasti

Ukrajinská armáda (ČTK/AP/Efrem Lukatsky)

Ukrajinská armáda | FOTO: ČTK/AP/Efrem Lukatsky

Ukrajinci patrně zesilují útoky na frontové linii v Luhanské oblasti. S příchodem zimy a zamrznutím půdy se zlepšují podmínky pro ofenzivní operace v Donbasu, informoval ve svém pravidelném hodnocení situace na ukrajinském bojišti americký Institut pro studium války (ISW).

S odvoláním na informace ruských válečných blogerů institut uvedl, že ruské síly patrně již nekontrolují významnou silnici R-66 mezi městy Kreminna a Svatove a že ukrajinská protiofenziva v této oblasti nabírá na síle. Ukrajinský generální štáb oznámil, že ukrajinské síly odrazily ruský protiútok u Červonopopivky, což podle amerických analytiků zřejmě znamená, že Ukrajinci mají tuto vesnici ležící na zmíněné silnici pod kontrolou.

Okupace Ukrajiny neprobíhá podle původních ruských plánů. Ilustrační foto (Armyinform.com.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Šéf Luhanské oblasti Serhij Hajdaj v pátek uvedl, že na linii Kreminna Svatove se konečně mění počasí a že očekává, že ukrajinské síly budou brzy schopny zlepšit své manévrové operace, protože bahno plně zamrzne. Uvedl také, že Rusové budují novou linii opevnění poblíž Stabilsku, který leží asi 50 kilometrů dále na východ od Svatove.

Ukrajinské dělostřelectvo pokračovalo v úderech na soustředění ruských sil a logistické uzly v Luhanské oblasti. Raketomety HIMARS jen za poslední den zasáhly cíle ve čtyřech obcích, uvedly ruské zdroje.

Intenzivní boje svádějí ukrajinské a ruské síly nadále u Bachmutu v Doněcké oblasti. Obě strany hovoří o odražených útocích nepřítele. Ruská vojska si jižně od města byla v posledních dnech schopna připsat dílčí úspěchy a posunout frontu o jednotky kilometrů.

V Chersonské oblasti ukrajinská speciální jednotka Karlson zveřejnila snímek, jak překonává na člunech Dněpr a vztyčuje vlajku na levém břehu této řeky. Ta po ruském stažení z pravého břehu v první polovině listopadu nyní odděluje ukrajinské a ruské síly. „Pokud se tento omezený ukrajinský výpad (…) potvrdí, mohl by ukrajinským silám otevřít cestu pro nové operace na východním břehu,“ uvádí ISW.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články