Domacha podle tradiční kozácké šavle se jmenuje speciální dron, který vyvinuli letečtí modeláři v Záporoží. Má pomoci ukrajinské armádě při průzkumu ruských pozic, protože je velmi těžko detekovatelný.
Při konstrukci dronu spojili své síly záporožští specialisté na letecké modelářství, radiotechniku a programátoři. Podařilo se jim stvořit speciální bezpilotní prostředek, který pokřtili Domacha podle typické staré kozácké šavle.
S prací na dronu začali již v době, kdy Rusko anektovalo Krym, protože tušili, že by se v budoucnu mohl podobný prostředek armádě hodit. „Dneska je situace taková, že ať postavíme, kolik chceme dronů, stále to nebude stačit,“ říká Serhij Glazunov, výkonný ředitel charitativní organizace Slidopyt, jež je pod vznikem dronu podepsána.
Komplex, který konstruktéři vyvinuli, je složen ze dvojice dronů, aby byla zajištěna činnost i v případě, že by došlo k sestřelení či technické poruše u jednoho z nich.
Domaha je konstruována jako zpravodajský komplex, ale podle vývojářů by v budoucnu mohla být upravena i do podoby sebevražedné zbraně. „Tento dron je primárně určen k zaměřování cílů pro pozemní dělostřelectvo,“ vysvětluje Serhij Glazunov.
Hmotnost dronu je přibližně 5 kilogramů a příprava na jeho vypuštění zabere maximálně 20 minut. Díky pohonu na baterie je extrémně tichý a ve vzduchu dokáže vydržet až 2,5 hodiny. Za tu dobu zvládne doletět do vzdálenosti až 50 kilometrů a zvládne nabrat výšku až 3 kilometry.
«Домаха» – це старовинна козацька шабля. Розробники кажуть, що як козаки били свого ворога за її допомогою, так само нині й українські військові нищитимуть загарбників. pic.twitter.com/iNx6D27MqC
— Ukrinform (@UKRINFORM) November 10, 2022
Jeho specifický tvar zabezpečuje, že není tolik ovlivnitelný větrem, jako jsou drony se čtyřmi vrtulemi, tzv. kvadrokoptéry. Domacha je vybavena kamerou schopnou přenášet vysoce kvalitní obraz. Ten však není digitální, což umožňuje vyhnout se jeho rušení rádiovými komunikačními kanály. Nepřátelské systémy elektronického boje se jej sice mohou pokusit rušit či převzít nad dronem kontrolu, ale je to velice obtížné.
„V současné době již procházíme certifikací, do konce roku bychom měli tento proces dokončit a poté může být dodáván vojenským jednotkám. Od začátku nového roku by tak mohl již sloužit přímo na frontě,“ domnívá se Glazunov.