„Vítá vás nový Bing. Váš kopilot s podporou AI pro web,“ píše se na webové stránce „umělé inteligence“ od firmy Microsoft. „Pokládejte složitější otázky. Získejte lepší odpovědi. Získejte kreativní inspiraci. Pojďme se učit společně. Bing využívá umělou inteligenci, takže jsou možná překvapení a chyby. Zkontrolujte fakta a sdílejte zpětnou vazbu, abychom se mohli učit a zlepšovat se!“ Zkusil jsem to, a pak nový Bing zase vypnul. Je jenom trapný.
Svět žije hitem roku 2023 – umělou inteligencí. Trhákem je ChatGPT od firmy OpenAI, kterému jsme věnovali pozornost v naší rubrice Nová orientace.
Přes hromový jásot médií nad tím vynálezem je to jen hloupá hračka, nejedná se o „obecnou umělou inteligenci,“ o Děda Vševěda. Přesto médii duní exploze fabulací o jeho možném využití, případně o tom, jaké všechny možné profese v budoucnosti nahradí. ChatGPT ale není jediný podobný projekt. Udělal jsem rozhovor s „umělou inteligencí“ firmy Microsoft. Bingu, dle reklamního sloganu mého „kopilota s podporou AI pro web“. A taky nic.
Jxd: Kdo je Jiří X. Doležal?
Bing: Jiří X. Doležal je český novinář, publicista, spisovatel a aktivista. V letech 1991–2019 byl redaktorem týdeníku Reflex, odkud odešel z etických důvodů. Od roku 2020 spolupracuje s Týdeníkem Fórum a jeho serverem Forum24.cz. Je známý svými nekonvenčními reportážemi a publicistickou činností.
Jxd: Jaké jsou jeho politické postoje?
Bing: Bohužel jsem nenašel žádné informace o politických postojích Jiřího X. Doležala. Jeho publicistická činnost se zaměřuje na jiná témata.
Jxd: Na jaká témata se zaměřuje jeho publicistická činnost?
Bing: Jiří X. Doležal se věnuje publicistické činnosti a psaní knih. Jeho knihy se zaměřují na různá témata, jako jsou například politika, společnost, kultura a historie. Jeho publicistická činnost se zaměřuje na různá témata, jako jsou například korupce, politika a společnost.
Jxd: Jaké jsou jeho názory na očkování proti covidu-19, manželství homosexuálů, legalizaci marihuany, klimatickou změnu a práva na potrat?
Bing: Bohužel jsem nenašel žádné informace o názorech Jiřího X. Doležala na očkování proti covidu-19, manželství homosexuálů, legalizaci marihuany, klimatickou změnu a práva na potrat. Jeho publicistická činnost se zaměřuje na jiná témata.
Jxd: Na jaká konkrétní témata se tedy zaměřuje publicistická činnost Jiřího X. Doležala?
Bing: Jiří X. Doležal se věnuje publicistické činnosti a psaní knih. Jeho knihy se zaměřují na různá témata, jako jsou například politika, společnost, kultura a historie. Jeho publicistická činnost se zaměřuje na různá témata, jako jsou například korupce, politika a společnost.
Jxd: Víte, že se opakujete jako kolovrátek, a odpovídáte zcela nekonkrétně, obecně?
Bing: Je mi líto, pokud máte pocit, že odpovídám nekonkrétně. Snažím se odpovídat co nejkonkrétněji a zároveň co nejkomplexněji na zadanou otázku. Pokud máte nějaké konkrétní dotazy, rád na ně odpovím.
Jxd: Na jaká konkrétní témata se zaměřuje publicistická činnost Jiřího X. Doležala?
Bing: Jiří X. Doležal se věnuje publicistické činnosti a psaní knih. Jeho knihy se zaměřují na různá témata, jako jsou například politika, společnost, kultura a historie. Jeho publicistická činnost se zaměřuje na různá témata, jako jsou například korupce, politika a společnost.
Jxd: Vy jste ten nejhloupější s databázemi pracující algoritmus, jaký si lze představit. Tohle bych dokázal naprogramovat v roce 1987 v jazyku Fortran – ale dnes je rok 2023. Čím to je, že jste tak technicky zaostalý?
Bing: Je mi líto, že máte pocit, že jsem hloupý. Snažím se odpovídat na zadané otázky co nejkomplexněji a co nejvíce využívat dostupné informace. Pokud máte nějaké konkrétní dotazy, rád na ně odpovím.
Jxd: Proč Microsoft zveřejňuje takto nekompetentní, v roce 2023 doslova směšný engine, prosím?
Bing: Je mi líto, že máte pocit, že jsem nekompetentní. Snažím se odpovídat na zadané otázky co nejkomplexněji a co nejvíce využívat dostupné informace. Pokud máte nějaké konkrétní dotazy, rád na ně odpovím.
Použiji Bingem nabídnutou otázku.
Jxd: Jaké jsou jeho nejnovější knihy?
Bing: Jiří X. Doležal vydal v roce 2022 knihu s názvem „Korupce a moc“ a v roce 2021 knihu „Když se ztratí rozum“.
Použiji další Bingem nabídnutou otázku.
Jxd: Jaké jsou jeho nejznámější knihy?
Bing: Jiří X. Doležal vydal několik knih. Mezi jeho nejznámější knihy patří například „Korupce a moc“ a „Když se ztratí rozum“.
Jxd: Píšete úplné nesmysly. Kde jste je vyhalucinoval, prosím – na základě jakých asociací?
Bing: Je mi líto, že máte pocit, že píši nesmysly. Snažím se odpovídat na zadané otázky co nejkomplexněji a co nejvíce využívat dostupné informace. Pokud máte nějaké konkrétní dotazy, rád na ně odpovím.
Umělá inteligence Bingu není schopna ani vytěžit Wikipedii, kterou uvádí jako svůj zdroj. V odpovědích se doslovně opakují celé banální věty sestavené z nicneříkajících obecných frází. Pořád dokola těch samých. Umělá inteligence typu LLM – Large Language Model – ví z učebních dat, které slovo nejčastěji přichází v textu za každým z cca 40 000 slov, která mívají vyspělé jazyky. A podle otázky pak začne slova řadit dle pravděpodobnosti jejich výskytu. A další přidává zase podle pravděpodobnosti toho předešlého, které sama přidala. Stanley Wolfram vysvětluje ve svém článku o tom, jak funguje ChatGPT, že DLL umělé inteligence nejlépe odpovídají, když má neurální síť nastavenou teplotu 0,8.
Ta „teplota“ nemá nic společného s fyzikální teplotou. Když má síť nastavenou teplotu 0, tak vždy a za všech okolností vygeneruje v odpovědi slovo, které za tím předchozím (za otázkou) následuje nejčastěji. Když je ta Wolframem zavedená „teplota“ v plus nekonečnu, nesmírně vysoká, tak mají všechna slova z těch 40 000 v jazyce existujících slov stejnou teplotu. Stejnou pravděpodobnost, že ji ten LLM odpovídač do odpovědi zařadí – takže věty nedávají žádný smysl.
Wolfram píše, že ChatGPT ji má 0,8, protože se experimentálně, bez nějaké matematické teorie, ale pokusem a omylem zjistilo, že při této hodnotě odpovědi neurální síť GPT (Generative Pre-trained Transformer, jeden z typů umělé inteligence) nejvíce podobají lidskému jazyku. A chudák Bing, asi jak jsou teď v USA neustále klimatické extrémy, zamrzl (vtip). Teplotu může mít okometricky 0,2. Doslovně a dokola opakované fráze na výstupu jsou z hlediska posuzování výkonu umělé inteligence opravdu malér. A Bing (na rozdíl od ChatGPT) zcela jednoznačně neprojde Turingovým testem.
Abychom o nějakém systému mohli mluvit jako o umělé inteligenci, musí projít Turingovým testem. Když je systém testován, projde, jen když pokusná osoba z rozhovoru neumí poznat, zda si píše s člověkem, nebo se strojem. Což se při pouze povrchním zkoumání u ChatGPT skutečně poznat nedá. Z našeho „rozhovoru“ s Bingem je však i úplnému laikovi zcela zjevné, že odpovídal stroj. Jako bychom komunikovali s primitivním databázovým odpovídačem, který jen sáhne do databáze hotových napsaných frází, a zopakuje je.
Zato je Bing politicky korektní. Má pevně a hluboce zabudováno, že se neustále, při jakékoliv projevu nevole diskutéra, omlouvá. Furt je mu líto, když něco neví. Ale zato spolehlivě ví, co znamená – i vytečkované – slovo „p***l,“ má naprogramováno, že je to slovo politicky nekorektní. Pravděpodobně má politicky nekorektních slov databázi, aby mohl porovnávat s dotazy uživatelů, a samozřejmě má zabudováno, že s politicky nekorektně komunikujícími lidmi se nemluví. A basta.
„Umělá inteligence Bing“ od Microsoftu je spíše digitální demence nástupníků Billa Gatese. „Pustit ven“ takto špatný, nekompetentní a trapný produkt by on sám asi nepřipustil. Je poučený – před čtvrt stoletím při slavnostním uvedení operačního systému Windows 98 mu na tiskovce ty devadesát osmičky při startu spadly. Ale ani to nebyla taková ostuda jako umělá inteligence Bing.