„V Evropě se začíná šířit únava a letargie. Nesmíme tomu podlehnout,“ prohlásil europoslanec Alexandr Vondra (ODS) v úterý na zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku při debatě o vojenské podpoře Ukrajiny. Té je podle něj potřeba dodávat zbraní ještě více.
Politické neshody v americkém Kongresu blokují vojenské dodávky z druhé strany oceánu, Evropská unie se snaží dohodnout s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a ruská armáda zatím intenzivněji opotřebovává ukrajinskou protivzdušnou obranu a denně pálí více než trojnásobek dělostřeleckých granátů než země, kterou se snaží dobýt. Europoslanci v úterý ve Štrasburku debatovali o vojenské podpoře Ukrajiny.
„Dnes je to přesně 55 let, kdy se v centru Prahy upálil mladý student. Jan Palach nasadil vlastní život, aby se pokusil probudit českou společnost z letargie, únavy a pesimismu tváří v tvář násilné ruské agresi a okupaci,“ připomněl ve Štrasburku europoslanec a lídr kandidátky SPOLU do nadcházejících eurovoleb Alexandr Vondra (ODS).
V Evropě se momentálně podle Vondry únava a letargie začíná také šířit. „Nesmíme tomu podlehnout,“ zdůraznil a poukázal na slova šéfa ukrajinské diplomacie Dmytrije Kuleby, který v pondělí hovořil o tom, že pokud Ukrajině dojdou zbraně, hodlá se bránit lopatami.„Ale Rusku se nedá bránit jenom lopatami. Ukrajinci potřebují zbraně. A my jim musíme pomáhat a dávat jim zbraní víc, než tak činíme teď a dřív, než bude pozdě,“ apeloval Vondra na parlament. „Únava není omluva. Ukrajina to bez nás nevybojuje,“ dodal později.
Ukrajinský ministr zahraničí Kuleba v pondělí během své návštěvy USA prohlásil, že i když Ukrajině dojdou zbraně, bude země bojovat lopatami, „protože na Ukrajině je v sázce existence tohoto národa.“ Apeloval totiž na americké zákonodárce, kteří zablokovali pomoc ze strany USA napadené zemi ve výši 60 miliard dolarů a fakticky tak zmrazili veškerou americkou vojenskou podporu Ukrajině. Podle Kuleby se čas pomalu krátí, Ukrajinci nemají na vybranou a musí v bojích pokračovat bez ohledu na ni a pokud Západ nezastaví Rusko na Ukrajině, nepodaří se to ani jinde na světě.
Trhliny v západní podpoře Ukrajiny se objevují i ze strany Evropské unie, ve které dlouhodobou finanční pomoc napadené zemi v objemu 50 miliard eur (1,2 bilionu korun). Blokuje ji totiž již několik měsíců Maďarsko, přičemž premiér Viktor Orbán v úterý opět zopakoval, že Budapešť nechce, aby Evropská unie finančně podporovala Ukrajinu ze svého rozpočtu. Postavil se také proti případné pomoci Ukrajině ze společného unijního úvěru.
Na únorovém mimořádném summitu Evropské unie plánuje Orbán stejně jako v prosinci návrhy na navýšení unijního rozpočtu na období let 2024 až 2027 a uvolnění dalších finančních prostředků pro Kyjev zablokovat. Maďarsko je ovšem podle jeho slov připraveno pomoci Kyjevu z vlastních peněz, jak uvedl po jednání se slovenským premiérem Robertem Ficem, který jeho postoj podporuje. Podle Fica nemá konflikt na Ukrajině vojenské řešení, a tak poskytování vojenské pomoci, zbraní a dalšího materiálu Ukrajině stejně jako jeho maďarský protějšek nepodporuje.
Přesto v úterý předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu vyzvala k podpoře Ukrajiny. Ta podle ní ve válce může obstát. „Ale musíme nadále podporovat její odpor. Ukrajinci potřebují předvídatelné financování v roce 2024 a dál. Potřebují trvalé dodávky zbraní,“ zdůraznila. Svět podle ní prochází érou konfliktu, rozdrobení a strachu, a tak je třeba „prosazovat globální spolupráci více, než kdy dříve“.