Ve vysílání ruské televize opakovaně zaznívají výroky schvalující a doporučující genocidní praktiky a teror na ukrajinském civilním obyvatelstvu. Nejedná se o názory nějakých extremistů z okraje společnosti, ale podílejí se na tom poslanci, akademici, duchovní a novináři.
Kanál Russian Media Monitor na youtube monitoruje dlouhodobě debaty v ruské televizi. V jednom z posledních videí je k dispozici sestřih vystoupení, kde se o zničení Ukrajiny jako státu a likvidaci všech nesouhlasících mluví zcela otevřeně.
Poslanec Státní dumy Andrej Žuravljov v diskusi například prohlásil, že na Ukrajině nezůstane nikdo, kdo by měl jiný než oficiální názor.
„Nejvýše pět procent je nevyléčitelných. Dva miliony lidí, jednoduše řečeno, tyto dva miliony lidí by měly buď opustit Ukrajinu, nebo být denacifikovány, což znamená zničeny,“ sdělil poslanec.
Pavel Gubarev, ruský dobrovolník, si myslí, že Ukrajinci jako národ neexistují, jsou to Rusové pod vlivem temných sil.
„Jsou to ruští lidé posedlí ďáblem. My je přicházíme přesvědčit, ne zabít. Ale jestli nechcete, abychom změnili váš názor, tak vás zabijeme. Zabijeme vás tolik, kolik budeme muset. Zabijeme milion nebo pět milionů, můžeme vás vyhladit všechny,“ míní Gubarev.
Anton Krasovskij, bývalý ředitel vysílání stanice RT, komentoval videa, která se šířila na sociálních sítích. Na nich ruský voják, pravděpodobně příslušník oddílu wagnerovců, uřezává hlavu ukrajinskému zajatci, který zřejmě není mrtvý.
„Včera jsem viděl hroznou věc, jeden voják uřízl hlavu jinému vojákovi. Bylo pro mě hrozné to vidět? Samozřejmě. Odsuzuji naše chlapce? Ne. A nikdy nebudu,“ ujišťuje bývalý moderátor. O místo v RT přišel předtím kvůli jiným tvrzením, která byla moc už i na poměry ruské propagandy.
Ve vysílání RT reagoval na vyprávění ruského spisovatele Sergeje Lukjaněnka, že mu děti při jeho návštěvě Ukrajiny v 80. letech minulého století říkaly, že by se jim žilo lépe, kdyby jejich zemi neokupovala Moskva.
„Měli je utopit,“ komentoval to Krasovskij. „Prostě ty děti utopte, utopte je.“ Další možností podle něj bylo je „strčit do chatrčí a upálit“.
O místo sice přišel, ale ve veřejném prostoru se vyskytuje dál.
Jevgenij Nikoforov, šéf pravoslavného ortodoxního rozhlasového kanálu Voroněž, prohlašoval, že upalování lidí je v pořádku, a dokonce zcela křesťanské.
„Podstatné je, že nemoc na Ukrajině došla tak daleko, že už je nemůžeme přesvědčit žádnými rozhovory. Tam už nemůžete nic vyléčit. Tam už může být jen jedna odpověď: Solncepjok (těžká termobarická střela, pozn. red.). Musí se to vypálit. Někteří řeknou, že to není křesťanské. Je to úplně křesťanské!“
Pak uváděl příklad proroka Eliáše, který nechal zabít několik stovek proroků boha Baala. „Takhle bychom s nimi měli zacházet. Zničit je bez váhání.“
Prorok Eliáš je ovšem postava ze Starého zákona a jeho působení se datuje do devátého století před Kristem.
Poslanec Státní dumy a generál ve výslužbě Andrej Guruljov doporučuje ničit ukrajinskou civilní infrastrukturu, aby následná zkáza donutila lidi uprchnout.
„Když si vybereme cíl, například jedno město nebo oblast, tak to vyčistíme tak, že tam nic nezůstane. Když řekneme, že je to Kyjev, tak někteří řeknou, že Kyjev je matka ruských měst. Pokud ale potřebujeme Kyjev obrátit v trosky, abychom na těch ruinách mohli vztyčit náš prapor, tak to je to, co bychom měli udělat.“
Guruljov pak líčí, co bude následovat.
„Nedostatek energie znamená nedostatek vody, chybějící chladničky, odpady. Týden po odříznutí elektřiny bude Kyjev zaplaven s*ačkami, omlouvám se za ten výraz. Bude tam jasné nebezpečí epidemie… Když nemáte vodu a kanalizaci, můžeme předpokládat proud uprchlíků k západním hranicím. Správně? Protože tam nepůjde přežít. Nebude tam topení, voda, kanalizace, světlo, nemůžete uvařit jídlo, nebude možné jídlo dopravit. Finanční systém nefunguje a tak dále. Jak žít v zemi, kde nic nefunguje?“ ptá se ruský zákonodárce.
Guruljov nemluví jen o likvidaci Ukrajinců, ale domnívá se, že by se mělo radikálně zatočit i s odpůrci Vladimira Putina a je třeba je izolovat, nebo zlikvidovat. Týkalo by se to podle něj asi 20 procent obyvatelstva, což je v přepočtu skoro 30 milionů lidí. K tomuto číslu došel na základě výzkumu veřejného mínění, podle kterého Putina podporuje 80 procent občanů. „To je úroveň jednoty, kterou dnes máme. A já bych si přál, aby v této naší společnosti… aby všechna ta hniloba, která tu zůstává, byla když ne izolována, tak alespoň nějak zničena,“ prohlásil poslanec za stranu Jednotné Rusko.
Podobné výroky zaznívají v ruských médiích běžně, aniž by to už vzbudilo nějaké pobouření. Oproti tomu byl přijat zákon „zakazující diskreditaci a hanobení účastníků zvláštní vojenské operace“. Podle novely trestního zákoníku se normy rozšířily i na dobrovolnické formace, organizace nebo jednotlivce, kteří pomáhají při plnění úkolů uložených ozbrojeným silám. V podstatě to znamená, že pod hrozbou trestu až 15 let vězení není možné mluvit o zločinech páchaných ruskou armádou na Ukrajině. Návrhy na plošné vraždění Ukrajinců a jaderné bombardování evropských měst jsou ale beztrestné.