Úřad vlády stále omezuje dotazy na tiskovkách. Deník FORUM 24 se nemohl ptát ani tentokrát

Eric Drooker

Společná tisková konference končícího premiéra Andreje Babiše s tím nastupujícím Petrem Fialou se neobešla bez toho, aby byla omezována média, která chtějí položit dotaz. Ačkoli deník FORUM 24 odeslal žádost o akreditaci včas, redakce se na nic zeptat nemohla. Úřad vlády to zdůvodnil tím, že naši novináři nemají dlouhodobou akreditaci – tu ale tentýž úřad bez jakéhokoli odůvodnění již dvakrát neudělil. 

Česká tisková kancelář avizovala konání tiskové konference v pondělí v odpoledních hodinách s tím, že žádosti o akreditaci jsou přijímány do úterních 9:00. Deník FORUM 24 o ni požádal v pondělí po 21. hodině:

V úterý ráno však nepřišla žádná odpověď. Redakce se proto spojila se zaměstnankyní Úřadu vlády ČR, která je za akreditace zodpovědná, Michaelou Minářovou. Ta neudělení on-line přístupu na tiskovou konferenci odůvodnila tím, že kapacita je omezena pouze na novináře s dlouhodobou akreditací. „Kapacitní důvody“ logicky nedávají smysl ve chvíli, kdy jsou dotazy novinářů pokládány on-line.

V servisu ČTK nebylo uvedeno, že by tisková konference byla jakkoli omezena. „My to máme přímo v tom avízu, máme tam informaci, že akreditace je omezena pouze na držitele dlouhodobých akreditací… ČTK si z toho vybere třeba to nejpodstatnější,“ řekla Michaela Minářová.

Na dotaz, jak máme řešit situaci, kdy s námi úřad vlády nekomunikuje, odpověděla: „Tak to bohužel, tohle já neřeším. To si vyřiďte přes pana Vořechovského,“ sdělila úřednice.

Vladimír Vořechovský je ředitelem Odboru komunikace Úřadu vlády ČR. Vořechovský v letech 2013–2015 působil jako marketingový ředitel Agrofertu, v letech 2015–2019 jako marketingový manažer hnutí ANO. Pak přešel na úřad vlády. Od počátku roku 2020 brání deníku FORUM 24 se zde akreditovat a pokládat dotazy, a to i během pandemie covidu-19.

Úřad vlády byl ke změně chování vyzván několika mezinárodními novinářskými organizacemi (více zde). Deník FORUM 24 již Vořechovskému napsal otevřený dopis (zde), postavil se za nás i senát (zde).

Deník FORUM 24 se bude těmto skandálním postupům bránit. Podpořte nás, prosíme, i vy, složitá situace České republiky sněmovními volbami ani zdaleka neskončila. Můžete tak učinit nákupem předplatného Týdeníku FORUM na našem e-shopu ZDE, podporou ve veřejné sbírce ZDE nebo šířením tohoto článku. Děkujeme!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]