Prevence? Jak zabránit podobným útokům? Jak se zachovat, pokud se do takové situace dostanu? I takové otázky se objevují po tragickém čtvrtku 21. prosince 2023. Existuje několik základních rad, pouček a policií doporučovaný postup. Ten je popsán například ve videu, které policie zveřejnila již před šesti lety a pomohl ho tehdy šířit také deník FORUM 24. Základem je zapamatovat si tři slova: utíkej, schovej se, bojuj.
Video zveřejněné Policií ČR reagovalo v roce 2017 na vlnu vražedných útoků v zahraničí a tragické útoky v roce 2014 ve Žďáru nad Sázavou a v roce 2015 v Uherském Brodě. Z dnešního pohledu tehdy tvůrci bohužel popsali to, co se stalo ve čtvrtek v centru Prahy. Po budově se pohybuje střelec. Lidé v budově se útoku musejí během vteřiny postavit. Kdo může, utíká. Kdo už nemůže utéct, schová se. Tou poslední možností – když už nic jiného nezbývá – je boj, s maximální snahou zneškodnit útočníka za každou cenu, čímkoliv a jakkoliv.
Ze zatím dostupných fotografií je jasné, že kdo mohl, zabarikádoval se na filozofické fakultě ve třídách a kabinetech. Uniknout se části lidí také podařilo, k boji nedošlo, těžce ozbrojený útočník se schoval na ochozu střechy, a než jej zneškodnili policisté, zastřelil se.
Policisté už v roce 2017 nejen zveřejnili instruktážní video, jak se zachovat, ale navštívili s odborným seminářem stovky škol, kde popisovali, jak se studenti a pedagogové mají zachovat. „Účastníci semináře se seznámili s nejznámějšími případy útoků ve školách, typologií útočníků a především s postupem, jak se zachovat v okamžiku útoku. Důležitá byla také prevence v podobě vodítek vedoucích k identifikaci potenciálního školního střelce, nechyběly také praktické rady a doporučení na přijetí systémových a technických opatření, která by v případě reálného útoku minimalizovala možné škody a usnadnila práci složek IZS,“ popisovali tehdy policisté. Semináře probíhaly v letech 2012, 2013 a 2015, 2016.
Jak reagovat v případě útoku tzv. aktivního střelce?
- UTÍKEJ – Pokud máte možnost využít únikovou cestu, utečte!
– Své osobní věci a cennosti nechte tam, kde jsou.
– Pokud je to možné, pomozte ostatním s útěkem.
VARUJ – Varujte ostatní před vstupem do nebezpečné zóny.
– Z bezpečí zavolejte pomoc na číslo 158.
- SCHOVEJ SE – Pokud nemůžete utéct do bezpečí, je třeba najít místo, kam se schovat!
– Zamkněte nebo zablokujte dveře.
– Schovejte se za pevné předměty.
– Přepněte svůj telefon do tichého režimu, zůstaňte potichu.
VARUJ – Pokud to situace dovolí, volejte pomoc na číslo 158.
– Nejdůležitější informace pro operátora: kde jste a co se děje.
- BOJUJ – Pokud je váš život v přímém ohrožení, bojujte!
– Snažte se zneškodnit střelce.
– Jednejte rychle a násilně.
– Použijte jakékoliv předměty, které se dají využít jako zbraně.
– Jednejte maximálně efektivně.
Když na místo dorazí bezpečnostní složky:
- Zůstaňte v klidu a poslouchejte instrukce.
- Ruce držte vždy ve viditelné pozici.
- Vyvarujte se křiku a divoké gestikulace.
- Mějte na paměti, že pomoc zraněným je na cestě.