ÚVN odepsala senátu, zda je Zeman schopen úřadovat. Vystrčil řeší, co zveřejnit

Ústřední vojenská nemocnice (Zbyněk Pecák / se svolením autora)

Ústřední vojenská nemocnice | FOTO: Zbyněk Pecák / se svolením autora

Ústřední vojenská nemocnice v Praze (ÚVN) v pondělí ráno odpověděla na dotaz senátu a jeho předsedy Miloše Vystrčila (ODS), jak je na tom zdravotně prezident Miloš Zeman a zda je i nadále schopen vykonávat svoji funkci. Nemocnice to uvedla v tiskové zprávě. Zároveň ovšem vzkázala, že ze zákonných důvodů obsah odpovědi nezveřejní. Vystrčil už se naopak nechal slyšet, že v maximálním možném rozsahu udělá opak. Nejdřív se ale chce poradit mimo jiné s právníky.

„V pátek 15. října obdržel ředitel Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice Praha Miroslav Zavoral dotazy předsedy senátu týkající se prezidenta republiky Miloše Zemana. Dnes, 18. 10. v 9.00 hod., zaslal ředitel ÚVN Miroslav Zavoral oficiální cestou předsedovi Senátu PČR odpovědi zpracované s veškerou vahou zodpovědnosti. Dovolujeme si touto cestou poděkovat specialistům z oblastí medicíny, a také předním odborníkům z oblasti ústavního práva, za součinnost. Obsah odpovědi, z důvodu dodržování zákonných ustanovení, ÚVN zveřejňovat nebude,“ uvedla v pondělí dopoledne mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Koalice SPOLU (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

Že zprávu obdržel, potvrdil přímo Vystrčil pro portál Seznam Zprávy. Zároveň i on se nechal slyšet, že dokument v tuto chvíli nebude publikovat. Ale jde jen o dočasné řešení. „Zpráva je takového charakteru, že se potřebuji poradit o tom, co je možné a co není možné zveřejnit. Počítám s tím, že maximální množství věcí, které budu moci zveřejnit, zveřejním,“ řekl Vystrčil Seznam Zprávám. S právníky se chce šéf senátu poradit ještě během pondělí, a k večeru by tak mohly být k dispozici první informace.

„Považuji dvě věci za důležité – aby se na to podívali lidé, kteří v ochraně soukromí jsou více erudovaní než já, a abych informoval své kolegy minimálně z vedení senátu,“ vysvětlil Vystrčil. Ten si vyžádal informace o prezidentově zdravotním stavu přímo od vojenské nemocnice poté, co předtím nepochodil u kanceláře prezidenta. Spolupracovníci hlavy státu o Zemanově stavu mlčí dlouhodobě, jeho kancléř Vratislav Mynář nicméně avizoval, že na začátku tohoto týdne vydá k celé věci prohlášení.

Tiskový brífink přitom Hrad uspořádal už v polovině minulého týdne, prezidentova manželka Ivana na něm nicméně neřekla nic konkrétního a pouze požádala o ohleduplnost. Tiskovou konferenci následně svolal právě i šéf senátu Miloš Vystrčil. Na ní počínání Hradu tvrdě zkritizoval a oznámil, že když se odpovědí týkajících se prezidentova zdraví a schopnosti úřadovat nedočkal od jeho spolupracovníků, obrátí se právě na Ústřední vojenskou nemocnici.

Senátoři chtěli pro případné další kroky vědět, jak to s prezidentem vypadá v současnosti a jaká je prognóza z hlediska jeho fungování jako hlavy státu. Informace jsou podstatné pro případné jednání o přenesení prezidentských pravomocí na další ústavní činitele po dobu Zemanovy indispozice. Tento krok by byl možný jen se souhlasem obou parlamentních komor.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články