V Babišových novinách se v Petru Fialovi hrubě sekli

30. kongres ODS (Kateřina Herodesová / FORUM 24)

30. kongres ODS | FOTO: Kateřina Herodesová / FORUM 24

Premiér Petr Fiala byl na víkendovém kongresu ODS už popáté zvolen předsedou občanských demokratů. Fialovi se podařilo vrátit stranu zpátky do vlády a znovu z ní udělat hlavní vládní sílu, která má post premiéra. Jeho úspěch potvrdil i v neděli zveřejněný březnový volební model agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Přitom ještě před dvěma lety se v Lidových novinách spadajících do svěřenského fondu Andreje Babiš psalo, že šéf ODS Petr Fiala předsedou vlády nikdy nebude.

Je pozoruhodné, nakolik si někteří novináři ještě relativně nedávno byli naprosto jisti tím, že se bývalý ministr školství a někdejší rektor Masarykovy univerzity Fiala nikdy nestane předsedou vlády České republiky. Petr Fiala jím nejenom je, ale v tuhle chvíli zatím i velmi úspěšným.

(Týdeník FORUM)

V sobotu byl více než přesvědčivě znovuzvolen do čela Občanské demokratické strany a koalice SPOLU by podle volebního modelu agentury Kantar CZ aktuálně získala celých 31,5 procenta hlasů, což je více, než obdržela v loňských sněmovních volbách (27,79 procenta hlasů) a než by mělo Babišovo hnutí ANO (29 procent hlasů).

Také samotné ODS preference rostou. Podle zmíněného šetření by dosáhla už na 22,5 procenta hlasů, což je o 1,5 procenta více než před měsícem. Připomeňme, že ve volbách do dolní komory v roce 2013 před nástupem Fialy se umístila na pátém místě se 7,72 procenty hlasů.

To všechno z dnešního pohledu velmi kontrastuje s tím, co v lednu 2020 po kongresu, na kterém byl Fiala zvolen šéfem strany počtvrté, napsal v Lidových novinách Marek Hudema: „Petr Fiala je jediným předsedou ODS, který nikdy nebyl premiérem. A jak ukázal víkendový kongres strany, nikdy jím nebude. ODS totiž chybí vůle a možná i schopnost vyhrát volby, nebo se alespoň opět stát do příštího parlamentního klání partají, která bude silnou koaliční stranou.“

Návrat do středu vládní politiky

Pěkně se na tom ukazuje, jak se nevyplácí vynášet kategorické soudy a podceňovat politické lídry, kteří sice působí klidně a umírněně, zato si však jdou vytrvale za svým, jsou pevně a jednoznačně hodnotově zakotvení a čas nakonec hraje v jejich prospěch, protože když se ukáže neschopnost jejich oponentů, což se právě stalo během pandemie koronaviru předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi, vynikne jejich důvěryhodnost. U Petra Fialy to pak byla i jeho schopnost konsensu, kdy se dokázal dohodnout na velmi dobře fungující koalici SPOLU.

30. kongres ODS (Kateřina Herodesová / FORUM 24)

Marek Hudema se tak vůbec netrefil, když zdůrazňoval: „ODS je tým, který nemá vůli dávat góly a vyhrávat. Čeká, až se vymění kapitán, nebo se některý z hráčů snaží hrát mimo lajny. Nefunguje to a není divu. ODS tak zůstává v zápase o vládu ještě nějakou dobu mimo hřiště, na lavičce. A musí doufat, že je to pořád ještě střídačka, ne lavička diváků.“

Novinář také poukazoval na to, že není divu, že málokdo na kongresu předsedovi Fialovi věřil jeho malování světlých zítřků, kde se ODS po parlamentních volbách v roce 2021 „vrátí do středu vládní politiky“ a bude spoluformulovat vládní program.

Dá se říct, že skutečnost ve výsledku skoro předčila i ono zmiňované malování světlých zítřků Petra Fialy. ODS má dnes ve vládě nejenom premiéra, ale i ministra financí a ministryni obrany, což je v aktuální situaci rovněž hodně zásadní post, a vládní program spoluformují občanští demokraté opravdu více než výrazně.

Strmé srázy a hluboké rokle

Předseda Fiala tuhle nedůvěru, která panoval před dvěma lety, rovněž vzpomenul o víkendu ve svém úvodní projevu: „Když jsme se na 29. kongresu ODS viděli před dvěma lety – v lednu 2020 – naposledy, předložil jsem vám pětibodový plán, o němž jsem byl přesvědčen, že nás dovede k vítězství v parlamentních volbách. I tehdy se ještě našlo dost malověrných, kteří nám to nevěřili. A přiznejme si, že pár jich bylo i v našich řadách. Ne, nebojte, nebudu teď jmenovat…“

I z toho důvodu, že nakonec došlo na Fialova slova, je dobré mu naslouchat i v případě letošního kongresu ODS, na kterém prohlásil: „Když jsem zde stál před osmi lety poprvé, byla ODS na pomezí života a smrti. Dnes je opět v čele vlády a tvoří hlavní sílu v obou komorách parlamentu. Vedle toho jde do nastávajících komunálních i senátních voleb v pozici jednoho z lídrů. Vypadá to jako triumf. Vypadá to, že opět stojíme na vrcholu. Ale tak to ještě není, vidím to jinak. Stojíme těsně pod vrcholem, na vysokém útesu. Krajina je nepřehledná a rozeklaná. A všude kolem nás jsou strmé srázy a hluboké rokle. Až když tuto situaci se ctí zvládneme, pak si budeme moci říci, že jsme stanuli na vrcholu a že jsme opravdu úspěšná politická strana.“

Je důležité, že to Petr Fiala vidí právě takto, protože, když se zamyslíme nad tím, jak velké a těžké výzvy se před jeho vládou nacházejí, právě tento popis nejvíce odpovídá realitě. To, aby vládní koalice tyhle strmé srázy a hluboké rokle překonala, si nakonec můžeme přát všichni, poněvadž je to ve prospěch celé České republiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články