Během čtvrtka byly v moravské metropoli odhaleny tři pamětní desky upomínající na velitele výsadku Out Distance Adolfa Opálku, jenž před osmdesáti lety spolu s dalšími šesti muži, mezi nimiž byli i Josef Gabčík a Jan Kubiš, kteří odstranili Reinharda Heydricha, položil svůj život v kryptě pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze.
Adolf Opálka se narodil 4. ledna 1915 v Rešicích, ale s Brnem byl jeho osud úzce spojen, protože zde studoval obchodní akademii v Kotlářské ulici, kde v roce 1936 odmaturoval. Následně se stal příslušníkem 43. pěšího pluku v Brně, a byl tak ubytován v kasárnách v Židenicích. Na obou místech má tedy od 16. června pamětní desku.
Třetí deska přibyla ve Štefánikově ulici na domě číslo 25, kde Adolf Opálka bydlel v roce 1931, v době, kdy se učil automechanikem. Učení však musel kvůli úrazu ruky zanechat a nastoupil poté na obchodní akademii, kterou již úspěšně dokončil.
Iniciátorem umístění pamětních desek je spolu s organizací Paměť národa Lukáš Kopecký, klatovský pedagog a historik, který se v minulosti úspěšně zasadil o umístění pamětní desky Boženy Kropáčkové, manželky plukovníka Václava Kropáčka, jenž byl za odbojovou činnost popraven v Drážďanech v prosinci 1943. Božena Kropáčková se podílela na pomoci parašutistům a ve svém bytě ukrývala právě Adolfa Opálku, a to v době, kdy byl její muž již vězněn, a tudíž hrozilo, že bude sledována gestapem.
V pátek 17. června, v předvečer Opálkovy smrti, pak byla odhalena pamětní deska i na Slovensku, v Povážských kasárnách v Ružomberku, kde Adolf Opálka v době první republiky sloužil.