Česko už v šíření koronaviru vykazuje takové hodnoty, že si tím buduje pověst postrachu Evropy. „Žádná jiná země Evropské unie nevykázala v posledních 14 dnech tolik nových případů nákazy jako Česká republika,“ konstatuje německý server Focus.de.
Výše uvedené tvrzení podporuje Focus denním počtem 1513 nových případů nákazy koronavirem ve 14denním průměru, s nímž se podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) stává evropským ohniskem nákazy a porovnávání situace v Německu s tou v Česku je opět jednou tématem pro média. Rozdíl je skutečně citelný, Německo totiž podle uvedené instituce zaznamenává jen pětinový počet, konkrétně 324 případů na 100 000 obyvatel.
Server Focus.de upozorňuje na celkový počet potvrzených případů nákazy (aktuálně je na hodnotě 909 131), jakož i na pondělní počet 7590 (v úterý to bylo již 9558) nových případů v celé České republice. Podle statistiky „Our World in Data” Světové zdravotnické organizace připadá v Česku v týdenním průměru bezmála 750 nových potvrzených případů na milion obyvatel denně, zatímco v Německu je to 200 lidí na milion obyvatel.
Podle českého velvyslance v Německu Tomáše Kafky by také Německo mohlo už ve čtvrtek označit Českou republiku jako epidemicky vysoce rizikovou oblast, dosud ji přitom hodnotí jako rizikovou, uvedla ČTK.
Zatímco v Německu se situace podle Institutu Roberta Kocha stabilizuje, o České republice podává při pohledu z Německa znepokojivou výpověď mapa s přehledem tří desítek německých okresů (z celkových 412) vyznačených jako ohniska nákazy, které téměř výhradně buď přiléhají k německo-české hranici, anebo na ty k Česku přiléhající navazují. Obyvatelé celého Německa tak mají věcný důvod spojovat si doma se šířící nákazu právě s Českou republikou.
Mezi Českou republikou a Německem se lze pohybovat jen s pádným důvodem a po předložení negativního testu typu PCR. S ohledem na situaci ovšem německou stranu znepokojují výjimky, které se vztahují na desítky tisíc osob, které na jedné či druhé straně hranice pracují. To se týká tří desítek tisíc Čechů a dvou tisíc Němců, kteří denně dojíždějí do svého zaměstnání přes česko-německou hranici. Pokušení hranici zavřít ovšem Německo odolává, neboť bez českých lékařů a ošetřovatelů by byla ohrožená zdravotní péče, jak také sdělil saský předseda vlády Michael Kretschmer.