V Česku se rozvolňují některá opatření. Co vše může od pondělí otevřít?

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

V Česku se od pondělí rozvolňují určitá protiepidemická opatření. V některých krajích se do školních lavic vrací další děti, pro návštěvníky jsou přístupná také muzea a galerie. Otevřít mohou také kadeřnictví, pedikúry, manikúry nebo masáže.

Od pondělí 3. května se vrací do lavic žáci druhého stupně základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií v Praze, Středočeském, Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Pardubickém a Plzeňském kraji. V lavicích se budou celé třídy střídat po týdnech.

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš (ČTK)

V uvedených krajích se vrací děti také do školek, do minulého týdne to bylo možné jen v Plzeňském, Královéhradeckém a Karlovarském kraji.

V pondělí mohou otevřít rovněž některé služby. To se týká například kadeřnictví, holičství, kosmetických salónů, manikúry, pedikúry, masáží nebo péče pro zvířata. Bez testu však můžete na návštěvu zapomenout. Stačit bude i antigenní test ze zaměstnání nebo školy, nesmí však být starší než tři dny. V případě PCR testu je lhůta delší, ten nesmí být starší než týden. Test nemusejí mít lidé, kteří jsou proti covidu-19 naočkováni nebo onemocnění prodělali.

Za striktních hygienických pravidel mohou otevřít také muzea a galerie. Týká se to ale pouze Prahy, Středočeského, Pardubického, Královehradeckého, Plzeňského, Karlovarského a Libereckého kraje.

Ve stejných regionech se uvolnila rovněž pravidla pro sportovní tréninky dětí a mládeže, které organizují sportovní svazy. Sportovat může až 20 lidí, podmínkou je však minimálně 15 metrů čtverečních na jednu osobu z celkové plochy hřiště. Zakázány jsou šatny i sprchy, nutný je test, očkování nebo prodělané onemocnění covid-19.

Obchody se zatím neotevřely, vláda toto rozvolnění odsunula až na 10. května. V poslední době se přitom hovořilo o možném obnovení maloobchodního prodeje od 3. května. Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) nebylo vládě expertní poradní skupinou MeSES doporučeno, aby se v pondělí spolu se službami otevřely i maloobchody.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]