Při havárii kolotoče se v Havířově zranilo 17 lidí. Primátor předčasně ukončil slavnosti

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

V Havířově se v sobotu odpoledne zřítila atrakce v lunaparku. Podle dostupných informací se při nehodě zranilo 17 lidí. Na místě bylo ošetřeno 14 lidí, další tři do nemocnice dorazili sami. Dva lidé utrpěli těžká zranění, jsou mimo ohrožení života. Primátor Josef Bělica (ANO) předčasně ukončil Havířovské slavnosti, které se ve městě konají. Policie zjistila, že s atrakcí byly problémy už v pátek 2. září. Hledají proto svědky a kamerové záznamy.

Podle informací ČTK šlo o extrémnější verzi řetízkového kolotoče. Konstrukce se sedačkami vyjížděla po středovém sloupu asi do výšky 15 metrů. V okamžiku, kdy měla klesat, se horní část s rameny a sedačkami utrhla. „Odhadem to spadlo z výšky 15 metrů. Spadlo to na pokladny, které byly dole. Ty jsou zničené. Hodně lidí má polámané nohy,“ řekl ČTK svědek události.

„Máme informace o tom, že se zranilo celkem 14 lidí. O rozsahu zranění podrobnosti nemáme,“ řekla mluvčí města. Doplnila, že program Havířovských slavností primátor předčasně ukončil. „V době neštěstí dohrávala kapela Desmod. Další program jsme zrušili,“ řekla. Nevystoupí tak kapely Kabát, Slza a Wanastowi Vjecy či Lucie Bílá.

(Týdeník FORUM)

Mluvčí záchranářů dodal, že na místě zasahovalo pět posádek lékařské záchranné služby. „Ošetřili jsme 14 lidí. Kromě jednoho všechny sanitky převezly do nemocnice. Devět je v Havířově, čtyři v ostravské fakultní nemocnici,“ řekl. Dodal, že až na dva všichni utrpěli lehká až středně těžká zranění. „U dvou jsou zranění těžká. Jsou ale mimo ohrožení života,“ uvedl. Dodal, že se jednalo například o poranění nohou či pánve.

Mluvčí ostravské fakultní nemocnice Petra Petlachová uvedla, že v jejich péči je sedm lidí, z toho tři děti. „Čtyři k nám přivezly sanitky. Tři dorazili po vlastní ose,“ řekla. Mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl uvedl, že takové situace se u hromadných neštěstí stávají. „Může se stát, že někdo zraněného naloží do auta a odveze do nemocnice, aniž čekají na záchranáře,“ vysvětlil. Mluvčí havířovské nemocnice Irma Kaňová potvrdila, že v jejich zařízení bylo celkem devět zraněných. Sedm jsme už propustili do domácího léčení. V nemocnici zůstali dva,“ uvedla.

Neštěstí se stalo okolo 15:15 v centru Havířova. Na místo přijeli policisté z Obvodního oddělení Havířov i kriminalisté. „Bude se zjišťovat, jak k události došlo, kdo je majitelem a provozovatelem, zda měl a má povolení k činnosti, kdo byl v době nešťastné události právě na místě a obsluhoval kolotoč, dále se bude prověřovat technický stav atrakce a celková instalace,“ řekl mluvčí policie René Černohorský.

Dodal, že policisté zjistili, že s atrakcí nazvanou Mega řetízkový kolotoč byly problémy už v pátek, sdělila Česká televize. „Údajně nefungovala. Lidé požadovali vrácení vstupného,“ řekl mluvčí moravskoslezské policie René Černohorský. Policisté proto hledají svědky. „Ti, co problémy zažili, by se měli obrátit na havířovské obvodní oddělení, případně policii kontaktovat prostřednictvím linky 158,“ uvedl mluvčí policie.

Na místě zasahovaly i tři jednotky hasičů. „Pomáhali jsme především záchranářům při ošetřování zraněných. Nikoho jsme nemuseli vyprošťovat. Například zpod nějaké konstrukce,“ řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články