Učenci vedou občas spor o to, koho Ježíš Kristus v kázání na hoře myslel, když zvolal „blahoslavení chudí duchem“. Obecně se má za to, že nemyslel pitomce, nýbrž lidi skromné a oproštěné od nízkých tužeb. Voliči Andreje Babiše nejsou blahoslavení v tom druhém smyslu.
Na středeční tiskové konferenci po předsednictvu hnutí ANO Andrej Babiš zabrousil do politologie a snažil se vysvětlit, co je hnutí ANO. Naučil se přitom už asi před třemi lety módní pojem „catch-all party“. A tak volá: „My jsme keč ól párty! Sme tu pro všechny!“ A sbor jeho věrných z ANO mu přikyvuje.
Je to hluboký omyl. Jistě chápeme, že ANO chce být všelidovou stranou, což vyžaduje dělat stranu bez hodnot, bez myšlenek a bez programu. To se už povedlo. Ale při nejlepší vůli stranu pro všechny babišovci dělat neumí a nejsou stranou pro všechny.
Jistě, voliči ANO se nepotřebují vztahovat k pravici nebo levici. Najdeme je ale v jiném spektru dělení společnosti. ANO již léta volí lidé s nižším kulturním kapitálem, lidé chudší duchem -a nejsou to ti Ježíšovi blahoslavení lidé oproštění od nízkých tužeb. Naopak právě nízké tužby je přímo charakterizují.
Poslední vývoj v profilu hnutí ANO vysloveně podtrhuje trend, že hnutí ANO už ani náznakem nebude pro všechny. Zatímco dříve šlo o stranu pro lidi, u nichž hmotné tužby výrazně převažují nad jejich duševní kulturou, nyní se ANO posunulo a míří již vysloveně na oligofreniky. Tím si výrazně snížilo cílovou skupinu pro své politické poselství. Lidí mdlých je ve společnosti hodně. Ale vyslovení oligofrenici jsou přeci jen v menšině.
Témata a styl politiky, stejně jako verbální schopnosti pana předsedy jasně vylučují, aby hnutí ANO bylo stranou pro všechny. A to je dobře. Už z nich nejde strach. Spíš budou schopni vyvolat soucit.