Itálie patří mezi ty evropské země, kde se nový čínský koronavirus (Sars-CoV-2) rozšířil nejdříve, přičemž dopady byly katastrofální. Jak ovšem vyplývá z právě zveřejněných výsledků dodatečného šetření, agresivní virus koloval mezi italským obyvatelstvem o několik měsíců dříve, než se dosud předpokládalo.
Římský korespondent německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung Matthias Rüb informoval o výsledcích analýzy, která byla 15. listopadu 2020 publikována v odborném italském časopise Tumori Journal. Tu vypracovaly Ústav pro nádorová onemocnění v Miláně a univerzita v Sieně na základě dodatečné supervize vzorků ze screeningu plic. Zatímco první pozitivní testy na nový čínský koronavirus jsou z poloviny února 2020, analýza ukazuje, že se v severoitalské Lombardii vyskytoval již v září 2019!
Badatelé znovu prozkoumali testy 959 osob, které se od září 2019 do března 2020 zúčastnily dobrovolného screeningu kvůli prevenci rakoviny plic. Protilátky proti novému koronaviru byly identifikovány u zhruba 11 % vzorků z uvedeného období. Asi 14 % vzorků, které byly odebrány lidem následně pozitivně testovaným na koronavirus, pochází již ze září 2019. Obecně také platí, že více než polovina (53,2 %) pozitivních ze zkoumaných vzorků byla z Lombardie.
Právě Lombardie představovala na jaře 2020 hlavní ohnisko koronavirové epidemie v Itálie a silně postižena je i nyní během druhé vlny, a to společně s Toskánskem ve střední Itálii a jihoitalskou Kampánií. Tyto tři regiony jsou aktuálně označeny jako tzv. červené zóny, takže přibližně 26 z 60 milionů italských občanů je nyní v karanténě čili lockdownu.
Německý deník popisuje, že nejkritičtější situace panuje v Neapoli, správním centru Kampánie, kde jsou již nemocnice přeplněné, pacienti jsou často vyšetřováni ve svých autech nebo čekají v sanitkách i několik hodin, než jsou přijati na pohotovost.
V Itálii byl dosud více než jeden milion občanů pozitivně testován na nový koronavirus. Odhaduje se, že kolem 44 tisíc lidí kvůli němu zemřelo, ať už to byl hlavní důvod jejich úmrtí či jedna z průvodních příčin. Stále tak platí, že jihoevropská Itálie byla v rámci EU postižena nejtvrději.
Ještě si připomeňme, že „lidová“ Čína přiznala pandemickou situaci na svém území, zejména ve Wu-chanu, teprve během ledna a února 2020, přestože se odtud nový koronavirus šířil do celého světa všemi směry od léta 2019. Na hrozící katastrofu se marně snažil upozorňovat wuchanský lékař Li Wen-liang, který byl záhy umlčen tamějšími komunistickými úřady. Sám pak na následky koronavirové infekce již 6. února 2020 zemřel.