Důvěra diváků v Českou televizi (ČT) je trnem v oku mnohým politikům, kteří by rádi nezávislost veřejnoprávního média omezili. Vládní strany by chtěly svůj vliv v televizi posílit ještě před podzimními parlamentními volbami, uvádí ve svém příspěvku pražský zpravodaj německé veřejnoprávní stranice ARD Danko Handrick. Příležitost k tomu budou mít poslanci tento týden, kdy budou hlasovat o čtveřici nových členů Rady ČT.
„Vysílání je u diváků oblíbené, mnoho lidí reportérům důvěřuje. Právě tato důvěra je mnohým politikům trnem v oku,“ uvádí ARD na téma svobody tisku v Česku.
Šéf ČT Petr Dvořák podle ARD navzdory politickému tlaku umožňuje vysílat kritické zpravodajství a investigativní magazíny, což jedni oceňují. Podle jiných včetně šéfa Rady ČT Pavla Matochy ale reportéři pracují tendenčně a místo hájení národních zájmů hlásají názory Bruselu a pronásledují vládní politiky.
„V parlamentu je napříč frakcemi tichá většina, která by ráda moc České televize oslabila. V tom jsou jednotní komunisté s pravicovými radikály, hnutí agromiliardáře a premiéra Andreje Babiše má rovněž pocit křivdy stejně jako skomírající sociální demokraté. A ani katolická církev nemá přes četná varování problém nominovat do kontrolního grémia kandidátku, která hovoří o zrušení veřejnoprávního systému,“ uvádí ARD. „Kritika novinářů v Česku přichází i úplně shora, z Pražského hradu, sídla českého prezidenta. Prezident Miloš Zeman zcela otevřeně nazývá novináře hlupáky, hyenami nebo jednoduše ostudou,“ vypočítává.
Matocha, který je také předsedou Pražské šachové společnosti, je zatím v partii proti ČT omezen na strategické tahy. Po zvolení nových radních lze ale očekávat, že útoky na Českou televizi budou mohutnější, dodává ARD.