Spojené státy americké se potýkají s rychlým nárůstem počtu nakažených. Ty už hlásí všechny státy unie. Epicentrem je ale momentálně New York City, ve kterém je zhruba polovina všech potvrzených případů nákazy v USA. Starosta města i guvernér celého státu kritizují federální vládu, že nově schválený balíček finanční pomoci krizovou situaci v New Yorku opomíjí.
Město, které nikdy nespí
Mnozí žasnou nad obrázky prázdných světových metropolí, které jsou jinak obvykle plné života a turistů. New York zažívá něco podobného. V tomto městě podle místních normálně nelze poznat, jestli je zrovna dopravní špička, protože aut v ulicích a lidí v metru je prostě vždycky hodně.
Momentálně ale silnice brázdí jen pár aut a počet cestujících podle Metropolitan Transport Authority (organizace spravující veřejnou dopravu) spadl téměř o 90 %. Město, které nikdy nespí, jako by se uložilo k zimnímu spánku.
Přetížené nemocnice
Zprávy o nemocnicích, které nezvládají příval pacientů nakažených koronavirem, už nepřicházejí jen z Itálie. V nemocnici Elmhurst Medical Center v New Yorku, financované z veřejných peněz a sloužící těm nejchudším, zemřelo za jediný den 13 pacientů s koronavirem.
Ostatní pacienti jsou převáženi do jiných zařízení a Elmhurst má v budoucnu sloužit výlučně pro nakažené novým virem. Stát New York se alespoň snaží sehnat dostatek plicních ventilátorů. Těch chce mít celých 30 tisíc s tím, že čtyři tisíce už má, další čtyři tisíce poslala federální vláda a sedm tisíc se jich podařilo sehnat na trhu.
Federální balíček pomoci
Republikáni a demokraté se dohodli na balíčku, který má poskytnout finanční prostředky firmám, lidem i zdravotnímu systému, aby se s epidemií dokázali vyrovnat. Jednání nebyla jednoduchá, protože panovaly neshody především ohledně přímé finanční pomoci jednotlivým občanům.
Ta byla nakonec schválena ve výši 1200 dolarů na hlavu, což ale většině lidí bude stačit na kompenzaci jen opravdu krátkodobého výpadku příjmů. I proto prezident Trump prohlásil, že by rád, aby se Spojené státy vrátily k normálnímu životu po Velikonocích, tedy 12. dubna.
Starosta i guvernér New Yorku ale tvrdí, že takový termín je s ohledem na situaci příliš optimistický. Také kritizují skutečnost, že vzhledem k počtu nakažených nevyčlenila federální vláda více prostředků pro jejich stát. Finanční pomoc v nouzi přijde i tak USA na dva biliony dolarů, což je víc, než stál celý Obamův balíček krizových opatření.
Světlo na konci tunelu
Vzhledem k tomu, že se nákaza rozšířila do všech států unie a v každé oblasti je momentálně v jiné fázi, je těžké odhadovat dynamiku celkového dalšího vývoje. Michael Levitt, nobelista ze Stanfordovy univerzity, jenž úspěšně předpověděl pokles počtu nových případů v Číně, tvrdí, že epidemie bude trvat kratší dobu, než se obecně soudí.
Na rozdíl od ostatních odborníků Levitt prohlašuje, že omezení sociálních kontaktů bude nutné udržovat spíše v řádu týdnů než měsíců či let. Také v New Yorku už lze pozorovat první známky obratu. Snížila se například odhadovaná míra nárůstu hospitalizací.
Ještě v neděli se měl podle dat počet hospitalizovaných s koronavirem zdvojnásobit každé zhruba dva dny. Nyní se toto číslo odhaduje přibližně na pět dní. I to je pořád vysoké číslo, ale také to znamená výrazné zpomalení epidemie.
Zároveň se podařilo dramaticky snížit rychlost síření nákazy v okrese Westchester, který byl původním ohniskem nákazy ve státě. Přes to všechno tvrdí starosta i guvernér, že je nepravděpodobné, že by bylo možné krizová opatření uvolnit už po Velikonocích, jak doufá prezident.