Associated Press analyzoval data vydaná americkou CDC (Center for Disease Control and Prevention) a zveřejnil zprávu, že z asi 18 tisíc zemřelých na covid v měsíci květnu bylo jen 150 plně očkovaných. Ještě menší pak byl jejich poměr mezi hospitalizovanými. Jen 1200 z 853 tisíc lidí, kteří museli být přijati s covidem do nemocnice, bylo plně očkovaných. Navíc data ukazují, že dvě dávky vakcíny od firmy Pfizer chrání s účinností 94 % i proti nakažlivější variantě delta, která má v příštích několika týdnech začít převažovat.
Rychlost očkování klesá
Navzdory zjevným výhodám očkování ale denní množství aplikovaných dávek klesá. Ve Spojených státech to však není nedostatkem vakcín, ale spíš lidí, kteří jsou ochotní si je nechat dát. Momentálně je tak plně očkovaná necelá polovina obyvatel, asi 150 milionů lidí. Nadále však na covid umírá zhruba 300 lidí denně, což představuje asi 4 % celkového počtu denních úmrtí na všechny příčiny.
Neochota očkovat se je daleko výraznější mezi republikány. Zatímco z voličů demokratů se neplánují očkovat jen asi čtyři procenta, u republikánů je to desetkrát tolik. To je potíž i proto, že právě republikánští voliči jsou v průměru starší a tudíž i ohroženější těžkým průběhem nemoci.
Mladí nejsou úplně imunní
Často zaznívá argument, že mladí se očkovat nemusí, protože je nemoc neohrožuje. V absolutních číslech je sice pravda, že lidí v mladších věkových kategoriích neumírá tolik, ale poměrově to už tak není. Podle dat CDC zemřelo od 26. ledna do 3. října 2020 ve věkové kategorii 25–44 let o 26,5 % více lidí, než kolik činí průměr posledních let.
Mladí lidé totiž obecně umírají méně, a tak i menší absolutní čísla znamenají vysoký nárůst. Koneckonců i proto CDC doporučuje očkování i mladším lidem a vakcínou Pfizer dokonce už od 12 let věku. Toto doporučení je založeno na tom, že i když úmrtí mladších lidí na tuto nemoc nejsou úplně běžná, rizika prodělání nemoci jsou i u této skupiny řádově vyšší než rizika nežádoucích účinků očkování.
Kolektivní imunita v nedohlednu
Už teď je ale poměrně zřejmé, že hranice původně plánované kolektivní imunity se dosáhnout nepodaří. Ochota k očkování se nejspíš v dohledné době nijak výrazně nezvedne. I když se podle dat z Izraele a USA zdá, že vakcíny šíření viru ve společnosti skutečně významně brzdí, stoprocentní ochranu jednotlivce nezajistí. I očkovaní se mohou ve výjimečných případech nakazit.
To nejlepší, v co tedy v současné době lze doufat, je razantní snížení úmrtnosti u očkovaných a těch, kdo sice očkovaní nejsou, ale už nemoc prodělali. Šíření nemoci mezi ostatními by pak už nemuselo vést k zahlcení systému zdravotní péče, byť se ani odborníci zatím neshodnou v tom, jak tuto úvahu změní nové mutace.