V roce 1932 vyšla jako sedmý svazek knihovničky komunisticky orientovaného týdeníku Tvorba propagandistická kniha s legendárním názvem, který se brzy stal součástí protisovětských anekdot: V zemi, kde zítra již znamená včera. V době krutého bolševického teroru popisoval autor Sovětský svaz jako naději pro Československo, Evropu a celý svět. Však jím nebyl nikdo jiný než známý manipulátor Julius Fučík, vydavatel, majitel a odpovědný vedoucí týdeníku Tvorba, jenž jako bezvýhradně věřící komunista-stalinista papouškoval teze z brožurek Komunistické internacionály. Od vydání lživé knihy, plné nenávisti vůči demokracii, uplynulo letos 90 let.
O prázdninách roku 1923 navštívil město Kadaň maloburžoazní dvacetiletý mladík, tehdy snaživý kancelářský pomocník, externí student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a vášnivý komunista. Ve městě a okolí strávil několik dní, přičemž tu nebyl poprvé, neboť na Kadaňsko zavítal již v roce 1920. Při své druhé návštěvě se ubytoval v turistické noclehárně v kadaňském Lučním mlýně, v němž sídlila i česká menšinová škola, a 31. srpna 1923 napsal svým rodičům do Plzně pohlednici s touto zprávou: „Mám se dobře a tloustnu vůčihledě. Krušné hory sice nevyrostly za ty tři roky, co jsem zde nebyl, ale je tu přece jen krásně. Včera jsem byl na Klínovci. Viděl jsem až na Milešovku, na Říp a do Saska až skoro k Drážďanům. Dnes už je zataženo. Měl jsem tedy štěstí. Tož nazdar a v úterý jsem v Praze. Jula. Kadaň se mu zřejmě líbila, poněvadž na pohlednici s kadaňským panoramatem připsal: „Pohled mi schovejte.“
Oním mladíkem, který se podepsal jako „Jula“ a kdysi byl katolicky pokřtěn jako Julius Jaroslav ve smíchovském farním kostele sv. Václava, byl Julius Fučík, komunista tehdy dvacetiletý, jemuž ovšem „buržoazní požitky“ nebyly cizí a rád by byl svým okolím považován za bohémského intelektuála.
S Leninem proti Masarykovi aneb Láska ke komunismu
Komunistický novinář, literární a divadelní kritik Julius Fučík (1903–1943) maturoval na reálném gymnáziu v Plzni (1921) a poté studoval na FF UK v Praze, zejména u Zdeňka Nejedlého a F. X. Šaldy. Hned v roce 1921 vstoupil…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.