ANALÝZA / Hospodářské uskupení BRICS mělo představovat protiváhu světa vedeného Západem. Poslední vývoj ale ukazuje, že spolupráce Brazílie, Ruska, Indie, Číny, Jižní Afriky a nově i Egypta, Etiopie, Íránu, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů má své trhliny. Posílení BRICS proti Západu se zadrhlo ještě před tím, než vůbec začalo. Nově zvolený prezident Argentiny – 8. největšího státu světa – se od uskupení trhnul. A pro uskupení BRICS, které chtělo zaujmout místo po boku Spojených států amerických při řešení světových krizí, je to rána. Z dlouhodobého hlediska ale může BRICS představovat pro Západ problém.
„Prošel před námi slon, my ho ale neviděli,“ napsal argentinský deník Clarín ve svém editorialu, když ekonom Javier Milei v primárkách před prezidentskými volbami získal přes 30 procent hlasů a nechal za sebou favority dalších stran. Argentinské prezidentské volby nakonec excentrický politik vyhrál.
Ještě jako prezidentský kandidát zveřejnil na sociálních sítích video, v němž strhával pásky s názvy ministerstev, která chtěl zrušit, a jak slíbil, tak udělal. Hned svým prvním dekretem zrušil více než polovinu ministerstev. Začal ale řešit i trojcifernou inflaci a oživení chátrající ekonomiky, kdy jeho kabinet v rámci šokových opatření oznámil, že oslabí hodnotu argentinské měny o více než 50 procent vůči americkému dolaru. Do Kongresu odeslal i reformní balík. Na stovkách stran v něm popisuje rozsáhlé změny v daňovém systému země, ve volebním zákoně či správě veřejného dluhu.
Stejně razantní i na mezinárodní scéně
Milei sám sebe považuje za anarchokapitalistu. A excentrický – možná i svérázný – politik v zahraniční politice zatím postupuje stejně razantně a tvrdě jako v národních otázkách, když stáhl zemi z plánovaného vstupu do rozšiřujícího se klubu zemí BRICS. V dopise adresovaném vedoucím představitelům Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky Milei uvedl, že rozhodnutí přijatá předchozí vládou byla revidována a že zahraniční politika jeho vlády se v mnoha ohledech liší od politiky jeho předchůdců.
Právě Argentina přitom patřila k tolik oslavované nové skupině šesti zemí, které se k tomuto uskupení chtěly připojit. Uskupení, které mělo vyvážit převahu Západu na světové geopolitické scéně, se tak rozšířilo pouze o Egypt, Etiopii, Írán, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty.
O žádné velké překvapení přitom nejde. Milei už v minulosti kritizoval Čínu a Brazílii, když prohlásil, že nebude jednat s komunisty. Stejně tak byl právě Milei jedním z těch, kteří po ruské invazi na Ukrajinu nešetřili kritikou Ruska. „Svobodný svět proti těm, kteří jsou proti svobodě,“ popsal válku na Ukrajině s tím, že ruský prezident Vladimir Putin je autokrat.
Argentinský prezident navíc uvažoval o nahrazení argentinského pesa americkým dolarem. To jasně ukazuje, že se v budoucnu přikloní spíše k Washingtonu než k Pekingu, Moskvě nebo Novému Dillí.
V posledním desetiletí se přitom vztahy mezi Argentinou a Ruskem spíše prohlubovaly a oba státy navázaly úzkou spolupráci v několika strategických oblastech. Argentina se například stala součástí ruské „vakcínové diplomacie“, když byla jednou z prvních zemí, které obdržely ruskou vakcínu Sputnik V. Sám ruský prezident Vladimir Putin navíc silně podporoval vstup Argentiny do BRICS. K tomu ale nakonec nedošlo.
Státy, které chtějí vyvažovat svět
Vznik neformálního hospodářského uskupení BRICS iniciovalo Rusko a po krátkém namlouvání proběhl v roce 2009 v ruském Jekatěrinburgu první summit. Z něj vzešel i dokument, který měl stanovit cíle celého uskupení.
V něm stojí, že cílem uskupení je podporovat dialog a spolupráci mezi zeměmi postupným, aktivním, pragmatickým, otevřeným a transparentním způsobem. „Dialog a spolupráce zemí BRIC přispívá nejen k naplňování společných zájmů rozvíjejících se tržních ekonomik a rozvojových zemí, ale také k budování harmonického světa trvalého míru a společné prosperity,“ píše se v dokumentu, který podepsali představitelé všech zakládajících členů. O rok později se přidala i Jižní Afrika a z BRIC vznikl BRICS (název je tvořen prvními písmeny členských států v angličtině, pozn. red.).
Jen ti tvoří přibližně 25 procent světového HDP, žije v nich 40 procent veškeré světové populace a těchto pět zemí – Rusko, Brazílie, Čína, Indie a Jižní Afrika – pokrývá 29,5 procent rozlohy planety. Nejde tak o marginální uskupení, které se staví do role ekonomické protiváhy Západu. Ještě důležitější ale je, že v příštích několika desetiletích překoná celková velikost ekonomik zemí BRICS velikost ekonomik zemí G7.
Navzdory této rostoucí paritě se všichni členové BRICS, s výjimkou Ruska, považují za součást globálního Jihu. Cítí se vyloučeni z globálního systému, jemuž dominuje globální Sever. Jejich deklarovaným cílem je usilovat o budoucí systém globálního řízení, v němž budou mít rovné politické a ekonomické slovo v globálních institucích a v němž žádný stát nebude dominovat ostatním.
Celková čísla však skrývají značné rozdíly mezi jednotlivými členy. V rozhovoru pro francouzský deník Le Monde v roce 2021 ekonom O’Neill, který jako první přišel s názvem BRICS, poznamenal, že podíl Ruska a Brazílie na světové ekonomice se „po deseti letech rychlého růstu zmenšil na úroveň z roku 2001“. Ekonomicky uskupení dominuje Čína, která tvoří více než 70 procent celkového HDP bloku.
OECD, nikoli BRICS
Nyní je podíl uskupení na světové ekonomice ještě vyšší. V srpnu loňského roku dostalo pozvánku šest zemí – Argentina, Egypt, Írán, Etiopie, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Pět z nich se na začátku letošního roku k uskupení skutečně přidalo.
Argentina na poslední chvíli otočila. A místo BRICS se chce angažovat v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), na kterou se Javier Milei obrátil s žádostí o zahájení přístupových rozhovorů. A to co nejdříve. Cílem jeho země je prý aktivně obnovit proces přistoupení k členství v OECD.
Jihoamerická země poprvé požádala o členství už v roce 2016 za vlády Mauricia Macriho. Poté, co úřad převzal o tři roky později Alberto Fernández, byl však proces zmrazen. Z Mileiho dopisu vyplývá, že přístupové rozhovory povede ministryně zahraničí Diana Mondinová. Ta už dříve uvedla, že půjde o extrémně dlouhý proces. „Bude to obtížné. Ale musíme se držet pravidel zemí, které jsou mnohem vyspělejší než my,“ dodala.
Komu rozšíření BRICS prospěje?
O připojení k uskupení BRICS v úterý informovala saudská televize, která zveřejnila i video z podepisování potřebných dokumentů. Princ Faisal bin Farhan prohlásil, že skupina BRICS je prospěšným a důležitým kanálem pro posílení hospodářské spolupráce. Království navíc zdůraznilo, že členství země v mezinárodním uskupení pomůže posílit Rijád na světové scéně. BRICS se rozšiřuje a zvyšuje tím svoji váhu ve světě, ale pomáhá spíše menším a rozvojovým státům.
Rusko, Čína, ale stejně jako ony i Indie by chtěly hrát na geopolitické mapě světa hlavní roli a představovat konkurenci Západu v čele se Spojenými státy. Politický sňatek z rozumu, který je k tomuto cíli měl přiblížit, se ale rozpadl ještě dříve, než si státy mohly říct své ano. Uskupení se rozšířilo jen o tři arabské země, Írán a Etiopii. A rozšíření svědčí především jim.
V současné době tak uskupení Západu konkurovat nemůže. Nejde přitom jen o ekonomickou základnu, která uskupení chybí. Uskupení totiž nemá ani společnou hodnotovou základnu. Čína a Indie nyní nejsou na stejné vlně a vztahy mezi Washingtonem a Novým Dillí jsou nejsilnější v dějinách. Rusko je navíc oslabené i díky válce na Ukrajině.
Nejde ale o jediné problémy celého uskupení. Egypt a Etiopie se přou o Nil. Brazílie, Indie, Jihoafrická republika jsou demokratické země, zatímco v ostatních zemích skupiny vládnou různé autokratické režimy, což by mohlo v některých otázkách vést k nesmiřitelnému střetu hodnot.
V současné době BRICS na mezinárodní scéně nehraje takovou roli, jakou by si minimálně v Kremlu, ale i v dalších hlavních městech států BRICS přáli. To se ale v budoucnosti může změnit. „Dalších 27 zemí je na čekací listině a usiluje o získání přinejmenším statusu partnera. Koneckonců počet účastníků nemůžeme během tak krátké doby znásobit pěti. V našem úsilí o zavedení kultury BRICS do globální politiky budeme postupovat postupně,“ tvrdil na konci roku ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Další zájemci o vstup do BRICS by tak západním představitelům mohli přidat další vrásky na čele. Rozšíření o tři arabské země, Írán a Etiopii není pro Západ zatím velkou konkurencí. BRICS se ale chce rozšiřovat a zvyšovat svůj vliv. To může být pro Západ z dlouhodobého hlediska problém. Cesta na výsluní je zatím pro nyní desítku států ještě dlouhá a trnitá. Záleží ale i na tom, jak bude pokračovat další vývoj ve světě.