Na jednání pléna Evropského parlamentu ve Štrasburku byl zařazen bod týkající se střetu zájmů v členských státech. Za nejkřiklavější příklad tohoto problému byl opakovaně označen český premiér Andrej Babiš. Přinášíme video z jednání. Na tomto videu začíná jednání k bodu o konfliktu zájmů v druhé části záznamu v čase 15.02.50 (český překlad lze nastavit vpravo dole v tlačítku jazyků).
Poslanci se v úterý od 15:00 hodin dotazovali evropského komisaře pro rozpočet Johannese Hahna, jaké kroky plánuje komise podniknout k vyšetření a zastavení podvodů při čerpání prostředků EU v jejích členských státech, včetně České republiky. Jednání zahájila předsedkyně výboru pro rozpočtouvou kontrolu Monika Hohlmeierová, která poukázala na to, že problém Andreje Babiše je ze sledovaných kauz ten nejzávažnější, protože se jedná o předsedu vlády členské země. Hohlmeierová ve svém projevu přivítala „vyčerpávající“ audity EK i to, že v loňském roce bylo pozastaveno proplácení peněz ze strukturálních fondů EU pro firmy s vazbami na Babiše. Německá členka Evropské lidové strany má nicméně za to, že EU potřebuje jasnou definici střetu zájmů a „systémových“ rizik spojených s rozdělováním unijních prostředků. Jakékoli jejich zneužívání podle ní může narušit důvěru občanů v unijní orgány a instituce a může mít negativní dopad snahy prosazovat unijní priority.
V následné debatě se několikrát o Babišovi mluvilo jako oligarchovi, který zneužívá prostředky EU a dokonce i o podvodníkovi.
Poslanci dále zmínili případy, které se staly v Maďarsku či v Rumunsku. Nejfrekventovanější jméno pachatele zde ale bylo jednoznačně Andrej Babiš. Podle poslanců tyto případy ohrožují důvěryhodnost Evropské unie v očích jejích občanů. Komisař Hahn v závěrečné řeči ujistil, že se komise bude důsledně zabývat obranou právního státu a hodlá vymýtit problém konfliktu zájmů. Zároveň ale čelil volání po odtajnění auditu konfliktu zájmů v konkrétní členské zemi, neboť komise musí respektovat stanovená pravidla a nyní musí dostat slovo druhá strana. Myslel tím lhůtu dvou měsíců, které má česká vláda na odpověď, jak napraví zjištěné chyby. V souvislosti s Babišem Hahn rovněž zopakoval, že komise předala Česku závěry auditu, jež jsou konečné.
Hohlmeierová: Vítáme, že Agrofert nedostává dotace
Šéfka Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP Monika Hohlmeirová ve svém úvodním projevu uvedla: „Máme případy, kdy politici systematicky zneužívali své pravomoce. Jsou země, kde jsou ve střetu zájmů toto politici i jejich rodiny.“
„Je ohrožena naše důvěryhodnost. Evropské fondy musejí být ku prospěchu všem občanům,“ dodala Hohlmeierová. Je podle ní nutné nastavit jasnou hranici toho, co je to systémové riziko a co je to střet zájmů. To by mělo být stejné ve všech členských zemích. „Vyšetřování korupce a dalších podvodů musejí být urychlena a musí následovat včasný trest,“ zdůraznila šéfka kontrolního výboru. Tento výbor podle ní vyjádřil značné pochyby v otázkách střetu zájmů v České republiky a od konce roku 2018 požaduje jasné řešení ze strany Evropské komise. „Jsme šokováni tím, že auditoři nalezli závažná pochybení v řídících a kontrolních systémech a závažné případy střetu zájmů,“ sdělila Hohlmeierová, která uvítala, že od roku 2018 už nebyly žádné peníze z investičních a strukturálních fondů vyplaceny firmám, které jsou vlastněny Andrejem Babišem. „Chtěla bych zdůraznit, že jsou tu stále nevyřešené otázky v oblasti zemědělství,“ řekla.
EP proti podvodům
Evropský parlament již v minulosti poukazoval na podobné případy a vyzval Evropskou komisi k přijetí opatření, která by posílila ochranu prostředků EU. Poslanci v usnesení z března 2019 uvedli, že postupy nabídkových řízení se mohly v některých členských státech změnit v pololegální postupy, které brání spravedlivé hospodářské soutěži a dost možná i umožňují podvody.