VIDEO: FORUM 24 | FOTO: Tom Rimpel / se souhlasem autora
Desítky lidí si v úterý nenechaly ujít křest knižní novinky s názvem Vyprávěj mi o komunismu, za kterou stojí Johana Hovorková a Pavel Šafr. Na události v pražské kavárně Na Boršově nechyběly ani známé tváře. Legendární multikárou dorazil například starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný, na šeď komunistické totality před plným sálem zavzpomínala ministryně obrany Jana Černochová. Kmotrem nové knihy se stal písničkář Jaroslav Hutka.
„Kniha vznikla díky našemu povídání s Pavlem při cestách na debaty po České republice, kde jsme si vlastně pořád povídali o následcích komunismu, které vidíme úplně všude,“ popsala jedna z autorek knihy a šéfredaktorka deníku FORUM 24 Johana Hovorková. „Potom jsme udělali desetidílný podcast, který posluchači najdou na Spotify. No a řekli jsme si, že stojí za to udělat z toho knihu. A ta je teďka na světě,“ doplnila.
„Johana má takovou bizarní vlastnost, že ji ten komunismus prostě strašně zajímá, a ona mě vlastně pořád až skoro jako otravovala: Hele, povídej mi zase o komunismu. A díky tomu mě to vlastně motivovalo,“ přiblížil v nadsázce Pavel Šafr, šéfredaktor Týdeníku FORUM.
Kniha je o každodennosti před rokem 1989. Podle autorů jde o odpověď dnešním revizionistickým historikům, kteří se snaží dokázat, že právě každodennost mohla být v době komunismu pozitivní. Johana Hovorková s Pavlem Šafrem chtějí dokázat, že tomu tak nebylo.
Na křtu promluvila i ministryně obrany Jana Černochová. Ta mimo jiné zavzpomínala na šeď komunistické totality a připomněla, jak důležité je právě na tuto každodennost nezapomínat. „Nebyla to jenom šeď. Byla to všude přítomná policejní šikana, kdy vás mohli policisté zastavit kdykoli a kdekoli. Nic jste nepáchal, nic jste nedělal, musel jste ukazovat občanku,“ vysvětlila šéfka resortu. „Prázdné obchody, dlouhé fronty před tuzexem,“ vzpomněla si ještě na dobu před rokem 1989.
Vznik knihy Vyprávěj mi o komunismu ministryně Černochová uvítala. „Je mi líto té generace, třeba mých rodičů, kteří se narodili během války a zažili si ty nejlepší roky svého života právě v komunismu. A myslím si, že i oni si zaslouží, aby to memento komunismu se nezapomnělo,“ dodala.