VIDEO: Pod Svícnem / se souhlasem | FOTO: Profimedia
Iniciativa Pod Svícnem představila další edukační video z její kampaně, která upozorňuje na násilí v prostředí rodiny a ukazuje, co dělat, pokud se dítě či dospělý s podobným jevem setká. Nové video se konkrétně zaměřuje na děti a na to, jak ony mohou pomoci například svému kamarádovi, pokud mu někdo ubližuje.
„Co dělat, pokud někdo mému kamarádovi ubližuje? Přinášíme návod pro děti i dospělé. Co dělat, jak postupovat, nač si dát pozor a také, jak pečovat o sebe,“ napsala iniciativa na sociální síti X.
Na videu radí „děti dětem“, že pokud mají pocit, že někdo v jejich okolí je ohrožený, mají mu nabídnout pomoc, ale zároveň ji nevnucovat. „Pokud ti bude dotyčný důvěřovat, tak se ti svěří. Bez důvěry to ale nepůjde, proto mu naslouchej,“ radí.
Iniciativa představila na začátku listopadu kampaň s názvem Z hrdinů superhrdiny, jejímž cílem je upozornit na problematiku násilí v rodinách a ukázat, co dělat, pokud se dítě či dospělý s podobným jevem setká. Součástí jsou i edukační videa, která iniciativa zveřejňuje postupně.
„Z hrdinů superhrdiny – Díky, že vám nejsme jedno. V roce 2022 zemřely čtyři děti v důsledku fyzického a sexualizovaného násilí. Cca 2500 dětí zažilo nějakou formu týrání. Nebagatelizujme, pomozme. Tak málo stačí,“ napsala iniciativa na sociální síti X.
„Rozhodli jsme se mluvit prostřednictvím dětí k dětem. Za ambasadorku projektu jsme si zvolili Martinu Pártlovou. Hlavním motivem pro vznik této kampaně byl fakt, že už to, že si dítě řekne o pomoc, je hrdinský čin. Na projektu z odborného hlediska spolupracovali Lucie Hrdá, zakladatelka Bez trestu, a Pavel Houdek, spoluzakladatel Moderní sebeobrany,“ přiblížila iniciativa kampaň, která má především sdělit, že oběti na problém nejsou samy a že mohou požádat o pomoc.
Zároveň má kampaň ukázat, že mlčení okolí nikomu nepomůže. Pokud má někdo podezření, že jeho soused, známý nebo třeba rodinný příslušník je obětí domácího násilí, měl by na to upozornit. O víkendu na sociální síti iniciativa informovala, že hlavní video kampaně má už přes milion zhlédnutí.
Už v červnu iniciativa Pod Svícnem na tiskové konferenci představila průzkum agentury Ipsos, podle kterého se celkem 22 procent lidí v Česku stalo obětí nějaké formy domácího násilí.
Zákon o domácím násilí nyní prochází vypořádáním připomínek. Návrh zahrnuje definici domácího násilí, která by měla být nově v občanském zákoníku. Ta obsahuje mimo jiné i to, že pachatel a jeho oběť spolu nemusí sdílet společnou domácnost, můžou být například i bývalými partnery. Dále obsahuje jiné formy násilí než jen fyzické.
Zakladatelka iniciativy Pod Svícnem a poslankyně Barbora Urbanová (STAN) ale v souvislosti s některými připomínkami k zákonu upozornila na to, že domácí násilí není jen dlouhodobé a opakované. „Rovnou říkám, že tady kompromisy nebudou. Čtu si některé argumenty k zákonu o domácím násilí. Už zase to někteří vědí líp než odborníci. A jako domácí násilí chtějí dát „pouze“ opakované, dlouhodobé násilné jednání,“ rozčílila se.
„Tisíckrát tu můžeme lidem říkat, že když jim zvoní v hlavě červená kontrolka, mají odejít nebo to řešit, ne, občanský zákoník jim řekne, že se mají nechat dlouhodobě („dlouhodobost“) mlátit nebo znásilňovat („opakovanost“), případně bít a doufat, že se jednou ty modřiny objeví, aby to splnilo definici „násilí“. Ne, ta definice musí být široká, aby pomohla v civilních sporech těm, kteří samozřejmě nechtějí být nuceni s lidmi, kteří do nich kopali, chodit na mediace. Nemám s tímhle už moc trpělivosti, ten zákon řešíme až moc dlouho,“ myslí si.