Ministr zdravotnictví Jan Blatný hodlá zastavit vývoj české vakcíny. Na nesmyslnost záměru vyvíjet vlastní očkovací látku, navíc ještě za nevyhovujících podmínek, jaké při představení konceptu popsal tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, upozorňovala vědecká komunita od samého počátku. Babišovo uskupení ale přesto nedalo na žádné varování vědců a více než půl roku blokovalo experty na tento nesmyslný projekt, na nějž jeho aparát vynaložil miliony korun.
Ministr Blatný zastavuje české snahy o vývoj tuzemské vakcíny proti novému typu koronaviru. Potvrdil to v neděli v pořadu Partie CNN Prima News. Předmětný plán, jehož skutečným smyslem zjevně bylo jen chytlavé sdělení o smělém národním počinu, ohlásilo ministerstvo zdravotnictví před půl rokem. Tímto ambiciózním úkolem pověřilo Babišovo ANO zvláštní tým vedený lékařkou a jeho partajní poslankyní Věrou Adámkovou. Ta si ještě 8. 11. vývoj české vakcíny pochvalovala. „S radostí musím říci, že dobře,“ odpověděla serveru iRozhlas na otázku, jak to s vakcínou vypadá. Podle jejích slov tento projekt vyjde daňové poplatníky na 4 miliony korun. Lze však předpokládat, že konečná částka bude vyšší.
Na naivitu původního záměru vyvinout vakcínu s rozpočtem 10 milionů korun Babišovu vládu upozornili vědci z Učené společnosti už počátkem května. V otevřeném dopisu ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi poukázali na to, že už samotný koncept projektu na vývoj vakcíny spoléhající na omezené lokální zkušenosti nemá šanci na úspěch, a že předpokládaných 10 milionů jsou na řešení takové složité problematiky směšně malé peníze. Varovali, že si Česko takto jen poškodí renomé, které na tomto poli má.
Vědci doporučili, aby se Česko raději zapojilo do evropské kampaně na přípravu účinné vakcíny, přičemž mělo nabídnout pracoviště vybudovaná v ČR z prostředků EU (např. BIOCEV, CEITEC, ÚMTM a další). Česko namísto toho rozjelo vlastní akci, jejíž tragikomičnost nejlépe ilustruje zamýšlená investice 10 milionů korun oproti 7,4 mld. EUR, které do vývoje vložil Brusel. V případě jeho vyčleněných prostředků Učená společnost hovořila už o „důstojné částce“.
Upozornění epidemiologů a dalších vědců na nesmyslné pojetí ohlášeného nereálného záměru vývoje tuzemské vakcíny Babiš zcela pomíjel. Skutečnost, že je zrušení projektu nevyhnutelné, byla stále zřetelnější od letošního léta, kdy západní farmaceutické společnosti získaly příznivá data z testů vlastních látek. Farmaceutická firma Pfizer v pátek předložila americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) žádost o mimořádné nasazení své vakcíny proti nemoci covid-19. Poradní výbor FDA pro vakcíny by se měl sejít 10. prosince a pokud ji schválí, začne ve Spojených státech rozsáhlá imunizační akce hned následujícího dne. Do České republiky by se první vakcíny mohly dostat v řádu měsíců.