Hospodaření vlády se začalo propadat do deficitu. Drží nás už jen peníze, které nám posílá Evropská unie.
Zatímco statistikové přicházejí s novinkami o nečekaně rychlém českém hospodářském růstu i překvapivě rychle rostoucích průměrných mzdách, státní pokladna hlásí zlom. V srpnu jsme se začali propadat do deficitu, tedy pokud odhlédneme právě od peněz z EU.
Vláda Bohuslava Sobotky už v minulých letech utrácela o mnoho desítek miliard více, než utrácela vláda Petra Nečase. Konkrétně v letech 2014 a 2016 utratila o nějakých 60 miliard korun více a v roce 2015 mimo jiné díky přislíbeným penězům z EU dokonce zhruba o 140 miliard více, než bylo zvykem za premiéra Nečase.
Vláda tedy nemyslí na to, že opět zákonitě musí přijít zpomalení ekonomického růstu (nebo v horším případě dokonce ekonomický propad; i na to bychom měli být připraveni). Podle některých ekonomů svým utrácením zároveň rozkývává hospodářský cyklus, čímž by sice napomáhala většímu růstu v současnosti, ale zároveň by způsobila o to větší otřes (v negativním slova smyslu) v budoucnosti. Nelze však jednoznačně říci, zda mají tito ekonomové pravdu. Možná že vláda jen bere peníze a svými půjčkami prodražuje úvěry šikovným podnikatelům, takže ekonomiku naopak brzdí a „ochraňuje“ nás tak před přílišným blahobytem.
Zároveň však vláda vybrala méně peněz. Ne že by vybrala méně na daních. Naopak, daně i sociální pojištění se daří z více důvodů vybírat velmi dobře (byť jsou kvůli tomu ždímáni a tlačeni k vysokým nákladům a časově náročnému papírování i nejmenší živnostníci, od kterých se stejně v součtu vybere nula nula nic). Stát však dostal ve srovnání s loňským, mimořádným rokem o desítky miliard méně peněz z rozpočtu EU.
Vyplývají z toho o vládě dvě nepěkné informace. Za prvé, potvrzuje se, že nás exministr financí Andrej Babiš (ANO) klamal, když se chlubil, že je loňský přebytek jeho zásluhou. Nebo je snad ochotný připustit, že je zároveň právě sledovaný meziroční propad jeho vinou? Za druhé, vláda není schopná flexibilně reagovat na úbytek peněz z EU, ačkoli s ním mohla už dávno počítat. Nebo schopná reagovat je, ale nechce.
Na hospodaření vlády je však ze všeho nejhorší omezování, nebo snad záměrné ignorování investic. Míra investování vlády značně pokulhává za soukromým sektorem. Vloni Sobotkova vláda investovala o desítky miliard méně, než bylo obvyklé za vlády Nečasovy. Jenže letos je to dokonce ještě mnohem horší než vloni. Meziroční propad o 26 %. Škrcením investic vláda ekonomice rozhodně nepomáhá, protože o to více utrácí.
Zároveň se tím ukazuje, že vůbec nemyslí na budoucnost. Ale to víme už od chvíle, kdy zbytečně a nákladně zmařila dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně. Obdobně volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek navzdory všem propočtům iracionálně věří, že je náš důchodový systém udržitelný i bez reforem.