Česká republika draze platí za diletantismus Babišovy vlády, která podcenila situaci a nemá věrohodnou koncepci pro boj s druhou vlnou koronaviru. Vývoj je tak dynamický, že v krátké době překotně mění svoje nařízení a všeobecný chaos završuje stále horší komunikací.
Vláda tvrdě procitá ze svého snění „best in covid“, premiérem Babišem šířeného mýtu světového premianta v boji s čínským virem. V plné nahotě se prokazuje, že populistickým marketingem ho neporazí. Naopak jím napáchala nedozírné škody, což se bohužel projevilo i zbytečnými oběťmi na lidských životech. Pravdou je pravý opak.
Česko odstrašujícím příkladem
Česká republika slouží jako odstrašující příklad, kudy cesta nevede, a usadila se na čele světového žebříčku v rychlosti šíření nákazy. V současné době nabírá takové turbulence, že si s nimi vláda neví rady a vrací se k plošným restrikcím, které ještě nedávno vylučovala. Citelně zasahují do ekonomiky a života společnosti a po vyhlášení nouzového stavu se mění prakticky ze dne na den.
Česká vláda nemá – na rozdíl od jiných evropských zemí typu Norska, které v létě nelenily – přesvědčivý epidemiologický a ekonomický plán, jak postupovat dál v případě návratu epidemie koronaviru. To nyní přiznal i ministr kultury Lubomír Zaorálek. Premiér Babiš v červnu ve sněmovně takový plán odmítal jako nepotřebný a obviňoval opozici, že zbytečně straší.
Předpoklady šéfa hnutí ANO, že všechno vyřeší chytrá karanténa, robustní trasování a testování lokalizující ohniska viru, vzaly v posledních týdnech rychle za své. Co ale vláda předvedla kolem schvalování poslední várky restrikcí, nemá obdoby.
Apokalyptik Hamáček
Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček hrozil hororovými výhledy „mrazáků s mrtvolami na ulicích“, a aby toho nebylo málo, přispěchal s temnou vizí, že zdravotnický systém do čtrnácti dnů zkolabuje.
Ministr vnitra si neuvědomuje, že politik na jeho místě tu není od toho, aby děsil lidi a zejména starší spoluobčany apokalyptickými vizemi, ale aby nabízel řešení a východiska. Takto jen přiznává fatální selhání vlády, která dlouhé měsíce lhala veřejnosti, že má všechno pod kontrolou.
Ke zlomu došlo poté, kdy premiér Babiš začal vyhrožovat lidem, aby dodržovali pravidla, jinak vláda přitvrdí. Nedokázal však vysvětlit, proč dochází k tak masovému šíření infekce mezi lékaři a sestrami, kteří jistě tato pravidla dodržují.
Z ničeho nic se začaly objevovat úvahy o lockdownu, tedy plošné karanténě s drastickými dopady na podnikání a omezení pohybu lidí. V té chvíli bylo jasné, že se vládě situace vymyká kontrole, což dokládaly rekordní přírůstky nových případů.
Zásadní projev Prymuly
O víkendu probleskovaly první zprávy, že ministr zdravotnictví Roman Prymula vystoupí v pondělí 12. října v osm hodin večer v hlavním vysílacím čase na všech třech hlavních televizních stanicích se zásadním projevem k národu. K podtržení jeho důležitosti kolovaly v médiích celý den spekulace, co všechno vláda do další sestavy státních regulací zařadí.
Mezi útržky informací se objevovaly kontroverzní návrhy na zákaz vycházení po desáté hodině večerní, zavření základních škol včetně prvního stupně i mateřských školek, vycházení ven maximálně ve dvojicích nebo další omezení otevírací doby restaurací. To vše neúměrně zatěžovalo veřejný prostor očekáváním, co bude dál.
Občané se však slibovaného projevu nedočkali. Prymula ho večer sprovodil ze světa dvěma strohými větami na svém twitteru: „Je mi líto, stále na vládě diskutujeme o finální podobě opatření. Avizovaný projev je proto nutné odložit.“
Místo toho začal později posílat tweety, co všechno vláda přijala, což zcela degradovalo úroveň takto závažných sdělení veřejnosti. Patří mezi ně zavření středních a základních škol včetně prvního stupně, které donedávna ministr školství Robert Plaga vylučoval, nebo úplné zavření restaurací, barů a klubů.
Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák přitom téhož dne po zasedání tripartity uvedl, že premiér i ministr zdravotnictví ubezpečili, že k úplnému zavření restaurací nedojde. Samotný Prymula paradoxně přiznává, že se covid-19 v restauracích moc nešíří.
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza tvrdí, že v gastronomickém průmyslu je opakovanými zásahy státu ohroženo 200 tisíc pracovních míst. Nikdo totiž dnes neví, kdy toto vypnutí podnikání skončí. Propad tržeb jen v tomto oboru může letos dosáhnout až 60 miliard korun, což výrazně nekoresponduje se zhruba řádově nižší pomocí státu.
Takhle se to dělat nemá
„Dnešek opět ukázal, jak se to dělat nemá. Přes den vládní představitelé avizovali řadu opatření, která se průběžně měnila. Ministr zdravotnictví svůj avizovaný večerní projev nepronesl, při výrazně opožděném zveřejnění nových opatření opět chyběla jasná slova o pomoci nejpostiženějším sektorům české ekonomiky. Právě toto chybějící ujištění znamená, že se lidé čím dál tím více bojí budoucnosti a čím dál tím méně věří vládě,“ uvedl Prouza. Vláda podle něj ztratila důvěryhodnost.
Místo napjatě očekávaného projevu ministra zdravotnictví zaznělo na tiskové konferenci vlády v pozdních večerních hodinách vystoupení premiéra Andreje Babiše, které si svojí úrovní nezadalo s výkony předlistopadových aparátčíků v čele s Miloušem Jakešem. Projevil nulovou sebereflexi, empatii a sociální inteligenci, když zlehčoval počet zemřelých s onemocněním covid-19, který právě přesáhl tisícovku.
Já mám čisté svědomí
Babiš odmítá jakékoli pochybení a přijetí odpovědnosti za tento stav. „Já mám čisté svědomí a ano, můžeme říkat, že máme tisíc mrtvých, ale to je průměr tří dnů. V České republice zemře 110 tisíc lidí za rok,“ reagoval na dotazy novinářů. Jeho myšlenkové pochody a hroší kůži signalizuje i doslovný přepis části jeho vystoupení.
„Já nevím, kde se vzaly chyby, nevidím nějaký zásadní problém, my jsme teď přijali nějaké rozhodnutí a samozřejmě ano, my jsme hygieny, odevzdala armáda na ministerstvo zdravotnictví 1. června, a potom jsem dospěl k názoru, že je potřeba znovu vrátit armádu do hry s panem Dzurillou, to bylo 27. července, kdy jsem viděl na odběrném místě na Bulovce, že to nefunguje. Takže já si myslím, že se v tom angažuju od rána do večera, nemám žádný pocit, že bych pochybil,“ odpověděl zmatečně na dotaz, zda vyvodí osobní odpovědnost, jak sliboval.
„My jsme zkrátka rozhodovali a v březnu někdo přišel s tím matematickým modelem a v srpnu někdo, sice byl to ten stejný člověk, ale už přišel v nějakém čase a ty, kteří měli přijít, nepřišli. Takže to je podle mě v této fázi zbytečná debata. Já nemám pocit, že bysme něco dělali špatně,“ dodal předseda vlády s momentálně nejhoršími výsledky na světě.
Vláda toho už předvedla dost a dostatečně prokázala svoji nekoncepčnost a nekompetenci. Její počínání se stává pro tuto zemi bezpečnostním rizikem, a proto by měla odejít. Čím dříve, tím lépe. Nahradit ji může kabinet expertů sestavený na širším parlamentním půdorysu do předčasných voleb.