„Musíme lékařům děkovat každý den od rána do večera,“ pronesl v nedělním Čaulidi premiér Andrej Babiš a za vydatného naklánění a mávání rukou o chvilku později dodal: „My musíme ochránit ty lékaři.“ Skoro by to tedy mohlo vypadat, že si Babiš a jeho vláda váží lékařů a dalšího personálu, který drží přetížené zdravotnictví na nohou. A jak to vypadá v praxi? Tak jako vždy a ve všem, co Babiš dělá. Naopak.
Když nedávno prosil personál extrémně přetížené chebské nemocnice o povolení, aby pacienty mohly sanitní vozy přepravit do nemocnic za hranicemi v Německu, které nabízely pomoc, Babišův ministr zdravotnictví Jan Blatný to odmítl. Důvod je jasný. Takový krok by uškodil PR Andreje Babiše a jeho vlády. Sdělovací prostředky nejen v tuzemsku by přinesly zprávu o tom, že ČR je na tom tak špatně, že odesílá pacienty do zahraničí. Ukázka toho, jak si vláda váží lékařů.
Přibližně ve stejnou dobu, kdy Babiš v neděli přesvědčoval diváky své PR show Čaulidi o tom, jak moc mu záleží na lékařích, vyšla zpráva, že ministr Blatný vysvětluje, že mimořádné odměny za druhou vlnu koronaviru dostanou zdravotníci nejdříve v dubnu. A ještě není jasné, kolik vlastně dostanou. Navíc vládu k vyplacení odměn musí nutit prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Zdravotníkům se díky obrovskému úsilí a nasazení podařilo zachránit několik desítek tisíc pacientů. A je velmi trapné, že již dva měsíce se musím u pana premiéra doprošovat, aby vláda zdravotníkům peníze vyplatila,“ uvedl Kubek v neděli v České televizi.
Až takhle si Babiš a jeho vláda váží lékařů. Mimořádné odměny za práci, kterou odvedli někdy mezi zářím a prosincem, dostanou možná v dubnu a nikdo neví, kolik vlastně dostanou. Proč se vláda neumí postarat o zdravotníky tak, jak je to obvyklé v normálním světě? Proč odměnu za září nedostanou v říjnu, ale až v dubnu dalšího roku? Co je na tom tak složitého? Vládní odborníci Andreje Babiše.