Vládní koalice by nás chtěla umlčet, tvrdil v Partii Terezie Tománkové Okamura

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská, se svolením autorky)

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská, se svolením autorky

V diskusním pořadu televize CNN Prima News se utkali předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předseda SPD Tomio Okamura. Diskutovali o situaci na Ukrajině, ale také o hlasování o novele pandemického zákona a obstrukcích ve sněmovně.

Oba diskutující se shodli, že propuknutí válečného konfliktu na Ukrajině je reálné, ale že politici musí udělat vše pro to, aby situace neeskalovala. „Je třeba být připraven na všechny možnosti a dělat vše pro to, aby válka nebyla,“ řekl Miloš Vystrčil. Zároveň reagoval na připomínku, že americké tajné služby zveřejnily datum, kdy měly na Ukrajině propuknout boje. Podle jeho slov to někdy funguje tak, že když „chcete, aby něco nezačalo, říkáte, že to začne“. Informování amerických tajných služeb tedy za blamáž na rozdíl od prezidenta Zemana nepovažuje.

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

„Válku nechceme, může nás fatálně postihnout. SPD chce mír. Války se ale musíme obávat všichni,“ řekl Tomio Okamura, podle kterého je klíčové dodržování minských dohod z roku 2015. „Že se minské dohody nedodržují, vidíme snad úplně všichni,“ poznamenal Okamura. „Rusko také nedodržuje minské dohody a provádí expanzivní politiku, NATO nikam neexpanduje. Agrese hrozí z Ruska, nikoli z Ukrajiny,“ kontroval Miloš Vystrčil. Ukrajina podle něj chrání svoji zemi a hranice.

V debatě pak došlo i na hádku. Hovořilo se totiž o situaci ve sněmovně a obstrukcích, které poslanci SPD prováděli při hlasování o novele pandemického zákona. „Vládní koalice by nás nejraději umlčela, abychom vůbec nechodili do sněmovny. My jsme postupovali přesně podle jednacího řádu, využíváme všech legálních možností, které máme,“ hájil Okamura obstrukce SPD ve sněmovně.

Zvláště ostrá výměna názorů se uskutečnila poté, co Okamura prohlásil, že to bylo právě jeho hnutí, které vládu dotlačilo k úpravám novely. „Pan Vystrčil pomotal všechno. Sami vládní poslanci vkládají úpravy. Je to blamáž, je to na demisi. Prosím vás, uznáváte, jak je to špatně připravené. Proč tady teď, když není pandemie, ztrácíte čas omezovacím zákonem?“ řekl Okamura. Miloš Vystrčil kontroval, že šlo o dohodu mezi stranami vládní koalice.

Miloš Vystrčil chtěl, aby mu Tomio Okamura řekl, která opatření podle původního pandemického zákona jsou v současné době aktivována. Okamura však neustále hovořil o tom, že novela omezuje ústavní práva občanů a že by vláda měla řešit zdražování, a žádná opatření nezmínil. Vystrčil je tedy nakonec musel uvést sám: „Jsou pouze dvě, respektive tři – omezení návštěv nemocnic, plošné testování zaměstnanců ve zdravotnictví a sociálních službách a 28. února končí omezení návštěv hromadných akcí.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články