Vlastimil Válek: Házet odpovědnost za covid na opozici je absurdní

Vlastimil Válek (TOP 09) (Vlastimil Válek / poskytnuto pro FORUM 24)

Vlastimil Válek (TOP 09) | FOTO: Vlastimil Válek / poskytnuto pro FORUM 24

Lékař a poslanec TOP 09 Vlastimil Válek v rozhovoru pro Týdeník FORUM vysvětluje, že současná opatření vlády, která mají brzdit epidemii nemoci covid-19, jsou pouze dílčí, nikoli součást komplexního plánu. Upozorňuje, že se nedaří přesvědčit dostatečný počet lidí, aby se nechali očkovat, a chybí také snaha naočkovat rizikové skupiny třetí dávkou.

Budete ministrem ve vládě Andreje Babiše, jak navrhoval současný premiér?

Ne, ve vládě Andrea Babiše bych ministra dělat nemohl. Způsob, jakým se k ministerstvu zdravotnictví choval v uplynulém roce, je dostatečným varováním pro všechny. Házet odpovědnost na opozici je absurdní a nepřijatelné. Byl to přece právě Andrej Babiš, kdo jasně tvrdil, že přebírá zodpovědnost za pandemii. A ve skutečnosti to byly zase jenom lži. Ocením, pokud premiér a ministr zdravotnictví určí odborníky, kteří opatření navrhují, a rád je propojím s odborníky, kteří navrhují opatření AntiCovid týmu koalice SPOLU, aby se shodli na nějakém konsenzu. Až takovou shodu naleznou, můžeme se bavit o její eventuální podpoře. Je škoda, že tyto opakované nabídky AntiCovid týmu nevyužil premiér Babiš v lednu, únoru, březnu, dubnu, květnu, červnu, červenci, srpnu a ani v září tohoto roku. Mohli jsme být na vše lépe připraveni a vše daleko lépe zvládnout. Mohli jsme být připraveni na podzim a zimu tohoto roku. Vláda se zdá být nepoučitelná. Podobně jako loni ví už od srpna od profesora Duška, že jeden z možných scénářů je ten, který nastal. Vláda o tom ví už několik týdnů, ale opět nemá žádný plán, žádnou strategii, jak tento scénář zvrátit. Tento popis situace rozhodně není kritika a politikaření. Je to konstatování smutné reality. 

Je to o to smutnější, že ministr Vojtěch evidentně „plánovaná“ opatření neprojednal ani se svým kolegou z vlády ministrem školství Plagou, který tvrdí, že odborníci ministerstva školství mají na vyhlášená opatření jiný názor. Fascinuje mě tedy, že ani odborníci ministerstva zdravotnictví a ministerstva školství se nejsou schopni domluvit. Nasnadě je tedy otázka, jestli vůbec nějací odborníci jsou a jestli jim vůbec současný ministr zdravotnictví a premiér naslouchají.

Jak hodnotíte aktuální nová opatření vlády v boji proti covidu-19?

Těžko mohu hodnotit dílčí opatření. Neznám komplexní strategii, kterou chce vláda a ministerstvo zdravotnictví rychle a efektivně zvrátit zhoršující se situaci. Tak, aby v Česku nekopírovala scénář loňského roku. Nicméně některá opatření jsou obhajitelná, například zkrácení karantény vychází z doporučení publikovaných v odborné literatuře. 

Eric Drooker

Mohou podle vás zaměstnanci restaurací kontrolovat hosty?

V zahraničí to funguje víceméně bez problémů, nicméně jak jsem už nastínil, na každé opatření musíme nahlížet komplexně. Pokud je vše prodiskutované s Hospodářskou komorou a se stakeholdery (zainteresovanými stranami – pozn. red.),  pokud si je vláda také jistá, že toto opatření je realizovatelné a vše je zároveň prodiskutované s krajskými hygienami, které budou schopny vše kontrolovat, pak se jedná o opatření, které funguje velmi dobře a efektivně prakticky na celém světě. Pokud tomu tak není, je do další velká chyba.

Jak je na tom Česká republika ve srovnání s jinými zeměmi a proč? Daří se podle vás dostatečně zvyšovat počty očkovaných?

Hůř než my jsou na tom třeba v Rumunsku, na Slovensku nebo v Polsku. Myslím, že si musíme brát příklad spíše ze zemí, kde se přesvědčovat lidi daří. Například v Portugalsku je druhou dávkou vakcíny proočkováno téměř 89 procent populace. Problém je v tom, že jsme do očkování nezapojili efektivní kampaň ani třeba praktické lékaře. Právě ti představují pro lidi dostatečnou autoritu, která dokáže lidem otázku vakcinace důvěryhodně vysvětlit. 

Uvítal byste, kdyby více lidí dostalo již třetí dávku vakcíny? Zdá se, že i v tomto opět zaostáváme.

Třetí dávkou vakcíny by měli být v první řadě očkovaní lidé, kteří patří k rizikovým skupinám. Tím mám na mysli lidi chronicky nemocné, pracující v sociálních službách či zdravotnictví a samozřejmě seniory. Velmi rychle v řádu dnů by měli být naočkovaní senioři v pobytových zařízeních. Pokud vláda nezabrání proniknutí covidu-19 do těchto zařízení a nastane stejná katastrofa jako loni, bude to zločin. Jedinou efektivní cestou, jak z dnešní šlamastyky ven, je právě očkování. Žádná země na světě nenašla lepší cestu. 

Řekněte mi, rozjíždí se tu další vlna covidu i proto, že byly volby a nedošlo k včasnému zásahu?

Dřív jsem si to myslel. Nicméně kabinet nic nedělá už od srpna. Do těchto voleb jsem si myslel, že se opatření nezaváděla právě kvůli nim. Dnes se domnívám, že je to proto, že vláda žádný plán nemá. A složení týmu vládních odborníků dodnes neznám. Jako by vláda absolutně rezignovala na to, aby dostala epidemii pod kontrolu. 

Celý rozhovor najdete v Týdeníku FORUM, který je aktuálně v trafikách. Předplatné ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články