Volební euforie versus Babišův výbuch. Plán zní: přestat se litovat a stěžovat si

Nepropadejme nekritické euforii, ale jisté je jedno – Petr Pavel přinese pozitivní změnu. (Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24)

Nepropadejme nekritické euforii, ale jisté je jedno – Petr Pavel přinese pozitivní změnu. | FOTO: Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24

Křičí to na nás pochopitelně ze všech stran, ale zopakujme i zde: jasným vítězem prezidentských voleb se stal Petr Pavel. Bude zajímavé sledovat, jak kreativně se nový prezident po 8. březnu ujme svých pravomocí, tím spíše, že takovou nálož hlasů zatím nikdo v přímé volbě nedostal. Pokud je něco „silný mandát“, je to toto.

Nepropadejme nekritické euforii, ale jisté je jedno – Petr Pavel přinese pozitivní změnu. Jak jinak, když přijde po Miloši Zemanovi, který z Hradu udělal proruské a pročínské hnízdo a místo, které si lidé typu Mynář a Nejedlý v podstatě (naštěstí jen dočasně) zprivatizovali.

Prezidentská kampaň Andreje Babiše (ANO) (Pavel Hofman / FORUM 24)

Už první povolební proslov Petra Pavla byl slibný (a nijak překvapivý): chce stmelovat, překonávat rozdíly, myslet na společnou budoucnost, změnit styl politiky konfrontace.

Můžeme věřit a doufat, že teď přijdou nové časy, nových pět, možná deset let. Ale na příkladu Zemana a jeho okolí se jen potvrzuje, jak silně moc korumpuje, a tak stále platí ona krylovská věta: Politikům se nevěří (natož nekriticky fandí), politici se kontrolují.

Zatímco Petr Pavel je suverénním vítězem, Andrej Babiš se stal historicky nejvíce poraženým kandidátem ve druhém kole (dostal ještě o pár procent méně než Karel Schwarzenberg, který před deseti lety získal 45,19%), v politice ale rozhodně nekončí, i když dotaz na Pavlovu možnou budoucí spolupráci s Babišem v publiku vyvolal pobavený smích. Ale ta otázka je zcela na místě.

Babiš uznal porážku. Sice dostal v procentech na frak, získal ale nějakých 2,4 milionu hlasů – a to i od lidí, kteří obvykle k volbám nechodí. Má dva roky na to, aby tohle své rozšířené voličské jádro dále opečovával; pořád trvá to, že Babišovi bylo nejlépe v roli premiéra. A o tu bude jistě znovu usilovat, i když svou vyhrocenou kampaní se ocitl v ještě větší izolaci. Jeho koaliční potenciál je nyní čistá nula, protože největší hrozbou je nyní pro Tomia Okamuru a jeho elektorát.

Vít Kučík, publicista a mluvčí Českých elfů (Vít Kučík / se sohlasem)

Petr Pavel vyvolal ve významné části společnosti obrovské očekávání. Oprávněně, s ohledem na to, kdo a jakým způsobem stál proti němu. Není ale na místě nově zvoleného prezidenta zbožšťovat a projektovat si do něj naděje, které nemůže splnit – prostě proto, že pravomoci prezidenta jsou jen takové, jaké jsou (jakkoli to v některých televizních debatách vypadalo, že si snad volíme muže do prezidentského systému typu USA nebo Francie).

Co od něj očekávat lze, je snaha o změnu společenské atmosféry – což je něco, co prezident v Česku tradičně umí, negativně i pozitivně. Petr Pavel svou vizi shrnul takto: „Přestat se litovat, přestat si stěžovat a uvědomit si potenciál této země. Nehledat důvody, proč něco nejde, ale hledat řešení.“ Což je práce možná na víc než deset let…

Převzato s laskavým svolením redakce serveru HlídacíPes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články