Vylučte Rusko ze seskupení G20, požaduje Ukrajina kvůli Putinovi

Vladimir Putin (profimedia.cz)

Vladimir Putin | FOTO: profimedia.cz

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko napsal, že by Rusko mělo být vyloučeno ze seskupení průmyslových zemí G20. Důvodem není hospodářská zaostalost, ale veřejné přiznání ruského prezidenta, že osobně nakázal ostřelování civilních cílů ukrajinské energetické infrastruktury.

„Putin veřejně přiznal, že nařídil raketové útoky na ukrajinské civilní obyvatelstvo a energetickou infrastrukturu,“ napsal Nikolenko na svém účtu na twitteru a dodal, že Putinovo pozvání na summit G20 v indonéském Bali, který je plánován na 15.–16. listopadu, by mělo být bez náhrady zrušeno a Rusko by mělo být z tohoto seskupení vyloučeno.

()

„Nemůžeme mu dovolit sedět u stolu se světovými vůdci, když má ruce od krve,“ emotivně poznamenal Nikolenko.

Jde o reakci na masivní raketový útok na celé území Ukrajiny, který se uskutečnil v poslední říjnový den. Ruské rakety a drony poškodily 18 infrastrukturních zařízení v deseti regionech, přičemž většina poškozených objektů jsou elektrárny. Kvůli tomu byly po celé zemi zavedeny nouzové výpadky proudu.

K útokům bylo použito 55 raket, z nichž 45 se ukrajinské protivzdušné obraně podařilo sestřelit. Po těchto útocích se ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov obrátil ke světovému společenství, aby bylo Rusko označeno za teroristický stát.

Ukrajinští představitelé tvrdí, že ruské útoky byly naplánovány již dávno a „teroristický stát chce použít zimu jako zbraň“. To řekl krátce po útocích šéf zpravodajského ředitelství ukrajinského ministerstva obrany Kyrylo Budanov.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články