„Byla to jen dezinformace,“ odmítá premiér Andrej Babiš námitky, že donutil tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha zmírnit podmínky pro nošení roušek a přihlásil se k odpovědnosti. Ponesou ji prý ti, kdo mají boj s virem na starosti. Brání se, že byl Vojtěchovým resortem uváděn v omyl.
Andrej Babiš se snaží maskovat svůj podíl na současném turbulentním šíření koronavirové nákazy a nehlásí se k vyvození odpovědnosti, kterou opakovaně veřejně deklaroval. Úplně se jí nezříká, ale konečné zúčtování si představuje až poté, co epidemie odezní. Ovšem kdy to bude, dnes nikdo neví.
Prognózy Světové zdravotnické organizace (WHO) odhadují návrat k normálu za dva roky. Další experti prohlašují, že infekce čínského koronaviru zcela neodezní nikdy a vše závisí na vývoji účinných vakcín a léků. Babiš tak v podstatě přehazuje vyřešení této otázky za volby do poslanecké sněmovny v příštím roce.
Léčba Prymulou
Buď „léčba“ Prymulou vyjde, premiér vystoupí z pozadí a znovu se přihlásí k vítězství v boji proti koronaviru jako v květnu. Nebo bude průběh léčby neúměrně kontroverzní a její náklady příliš vysoké. Potom svalí odpovědnost na všechny kolem, když on osobně udělal maximum. Tato vychytralá taktika však nemusí vyjít, protože všichni lidé nemají krátkou paměť.
S pokročilou sklerózou části veřejnosti počítá šéf ANO v rozhovoru pro portál Novinky. Nastavená krizová komunikační linka je jasná. Premiér nepolevuje v úsilí, na rozdíl od kritiků maká, chyby dělají jiní. Osobní odpovědnost za propad České republiky mezi nejrizikovější evropské země i kvůli selhání vlády v posledních měsících nepřipouští.
S informacemi nemám pozitivní zkušenosti
Pozoruhodný je rozpor, kdy premiér na jedné straně chválí Adama Vojtěcha jako nejlepšího polistopadového ministra zdravotnictví, ale fakticky na něj hází všechny problémy zdravotnického systému. Příkladem je kritická situace kolem lůžek pro covidové pacienty, ačkoli ještě nedávno prohlašoval, že jich je dostatek.
„Krk musí dát ti, kteří to mají na starost. S informacemi od resortu mám historicky ne vždy pozitivní zkušenosti,“ odpověděl Babiš na dotaz, jestli dá svůj politický krk na to, že budou stačit. „Byl jsem opakovaně ujišťován, že kapacita pro covidové pacienty je 4800 lůžek, z toho 1000 lůžek pro pacienty v těžkém stavu,“ dodal.
Dnes nový ministr zdravotnictví Roman Prymula temně prognózuje, že za několik týdnů nemusí být dostatek lůžek s ventilátory pro těžké případy. To by znamenalo odklad některých plánovaných zákroků. Jak je ale možné, že Prymula nevaroval premiéra včas, když mu byl stále nablízku jako vládní zmocněnec?
Dezinformace kolem roušek
Podobně se Babiš vyvlékl z odpovědnosti za změnu Vojtěchova rozhodnutí o povinném nošení roušek, kterou nakonec odskákal jen ministr. Dokonce označil mediální vyznění tohoto jednání, které s Vojtěchem a jeho expertním týmem proběhlo 20. srpna, za „šířenou dezinformaci“.
Logicky prý rozporoval, že se o hygienických opatřeních pro školy mělo rozhodovat podle semaforu. „Proti plošnému opatření byla jak hlavní hygienička Rážová, tak klinická skupina, ale Vojtěchovi všichni řekli, že jsou v souladu,“ informoval, čímž zpochybnil jejich erudici.
„Když pak ministr zjistil, že shoda ve skutečnosti není, tak ho to rozzlobilo a rozhodnutí změnil. Jediné, na co jsem tlačil, bylo, aby se shodli a vydali jednotné stanovisko,“ umyl si ruce Babiš. Tento příběh má značné mezery a jediný, kdo šíří dezinformace, je premiér. Opomněl uvést, co tomuto jednání bezprostředně předcházelo.
„Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z ministerstva zdravotnictví. Vůbec se mi to nelíbí, plno věcí mi hlava nebere,“ rozčilil se po zveřejnění nařízení ministra Vojtěcha, která krátce předtím schválil jako předseda Rady vlády pro zdravotní rizika. Její vznik sám v létě inicioval a převzal tak i řízení dodnes nefunkční chytré karantény.
Změkčení pravidel pro povinné nošení roušek se netýkalo jen škol, ale i obchodů a pohostinství. Babiš svou intervencí vytvořil tlak, jemuž ustoupil nejen poddajný Vojtěch, ale i jeho experti. Krátce poté změny oceňoval jako správné a sliboval, že se už měnit nebudou.
Původní rozhodnutí bylo nelogické
„Původní rozhodnutí bylo předčasné a zbytečné. Zdravotnictví ho špatně komunikovalo v rámci svého odborného týmu. Bylo nelogické a každý, kdo má selský rozum, což je můj hlavní pracovní nástroj, to nemohl pochopit a byl jím překvapen. Proto jsme ho změnili,“ řekl Novinkám (22. srpna 2020).
„Chceme nechat lidem svobodu, ať se rozhodnou. Neměli bychom všechno nařizovat. Potřebujeme se vrátit do normálního života před virem, nechceme paralyzovat společenský, kulturní, sportovní a ekonomický život,“ vysvětloval. Připustil, že to byl politický zásah, zatímco „v minulosti jsme do toho epidemiologům zásadním způsobem nemluvili“.
O to licoměrněji dnes vyznívá Babišova kritika opozice a chování lidí, kterým „chtěl nechat svobodu, protože už byli z roušek otrávení“. Dnes na ně arogantně hází vinu za „nezodpovědné“ chování. Sám přitom už na jaře vysílal signály, že stát zavede chytrou karanténu, dobuduje integrovaný systém s call centry, zajistí dostatečný počet odběrných míst, kapacit laboratoří i lůžek. To se nestalo.
Jdu s kůží na trh
Premiér se po Vojtěchově převálcování přihlásil k politické odpovědnosti. „Ano, já jdu s kůží na trh,“ oznámil tehdy, ale dnes se tváří, že nic takového neřekl. Jeho populistický manévr se přitom ukázal jako naprosto chybný a zásadně zkomplikoval současnou situaci.
Premiér reagoval popuzeně i na výhradu ke slibu, že vláda už nebude zavádět žádná plošná opatření zasahující do podnikání. Sem patří i omezení otevírací doby restaurací a barů, která mohou mít pro řadu z nich likvidační charakter.
„Nejsem jasnovidec. Dnes se situace nevyvíjí dobře a ta opatření jsou potřeba. Bohužel nám nikdo tentokrát včas nepředložil matematický model vývoje, jak se to stalo začátkem března. A ani tehdy jej nepřinesl člověk ze zdravotnictví, ale analytik mimo systém,“ žaloval znovu na resort „nejlepšího ministra zdravotnictví“. Znovu nezbývá než se ptát, proč mu tento model vývoje nepředložil ani jím dnes tolik opěvovaný „světový odborník“ Prymula.
„Já jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření. A beru na sebe plnou politickou odpovědnost,“ uvedl premiér Babiš už v televizním vystoupení 23. března. Uplynulo půl roku a znovu se ukazuje, že vytváří jakýsi paralelní svět odtržený od reality, kde slova nic neznamenají. Dokáže sám sebe popřít v jedné větě.
Vyvození osobní odpovědnosti si Andrej Babiš představuje tak, že ukáže prstem na všechny kolem. Vždyť už dříve avizoval, že nikdy neodstoupí. I za tu cenu, že svou nekompetencí a chorobnou sebestředností stahuje zemi do největší polistopadové krize. Stopku mu mohou vystavit jen voliči.