Nová předsedkyně Mezinárodního trestního soudu v Haagu Tomoko Akane slíbila, že ruský diktátor Vladimir Putin bude za válku na Ukrajině potrestán. Nebeská pomsta je totiž podle ní sice pomalá, ale jistá.
„Ruský prezident Vladimir Putin se bude za své válečné zločiny na Ukrajině zodpovídat,“ vzkázala nově zvolená předsedkyně Mezinárodního trestního soudu v Haagu Tomoko Akane v rozhovoru pro Kyodo News a v této souvislosti také citovala čínské přísloví. „Nebeská pomsta je pomalá, ale jistá,“ řekla na znamení, že Putinovi se nakonec dostane, co si zaslouží.
Akane, která se stala první Japonkou v čele mezinárodního soudu, v březnu loňského roku spolupracovala i na rozhodnutí vydat na Putina mezinárodní zatykač. Ruský prezident byl tedy Haagem vyzván, aby nastoupil do vazby, aby byl následně postaven před soud v souvislosti s nucenou deportací ukrajinských dětí, která je klasifikována jako válečný zločin. Podobný zatykač byl také vydán na Marii Lvovou-Belovou, ruskou komisařku pro dětská práva.
Kreml označil rozhodnutí soudu za „bezvýznamné“ a samotnou formulaci otázky Putinova zatčení za pobuřující a nepřijatelnou. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zároveň uvedl, že Moskva jurisdikci soudu neuznává. Loni v dubnu podepsal Putin zákon o trestní odpovědnosti mezinárodních orgánů, které Rusko považuje za nezákonné, a všichni soudci, kteří vydali zatykač, byli zařazeni na seznam hledaných kvůli obvinění z přípravy útoku na zástupce cizího státu.
Navzdory odporu Ruské federace k zařazení Putina na seznam hledaných Akane už tehdy tvrdě odmítala ustoupit. „Dokud existují důkazy a nutnost, musíme zatykač vydat bez ohledu na okolnosti nebo politické pozadí,“ prohlašovala.
Mezinárodní soud již potvrdil, že při vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině se opravdu přišlo na případy, kdy došlo k nucenému odebrání dětí, přičemž by se mělo jednat o stovky případů. Mnohé z dětí byly dány k adopci v Rusku a Putin tento postup ještě usnadnil tím, že jim urychlil získání ruského občanství. „Nemůžeme dovolit, aby se s dětmi zacházelo jako s válečnou kořistí,“ přidal se ke své kolegyni prokurátor soudu v Haagu Karim Khan.
Zatykač na Putina byl vydán doživotně a lze jej odvolat pouze v případě, že bude ruský prezident postaven před soud. Šéf Kremlu čelí zatčení ve 124 zemích, které ratifikovaly Římský statut, hlavní dokument, podle kterého Mezinárodní trestní soud funguje.
Začátkem března Mezinárodní trestní soud vydal zatykače také na velitele ruské Černomořské flotily, admirála Viktora Sokolova, a velitele ruského dálkového letectví, generálporučíka Sergeje Kobylashe, za útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a další civilní cíle.