Wagenknecht: Je tu důkaz o zneužívání střetu zájmů. Babiš používá mafiánské praktiky

Lukáš Wagenknecht ()

Loni na podzim zažaloval senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti) Evropskou radu kvůli nečinnosti ve věci Babišova střetu zájmů. Vzhledem k novým zjištěním plánuje nyní žalobu rozšířit i o zneužívání pravomoci úřední osoby. Jak se totiž ukázalo, premiér měl v minulosti využívat ministerského experta k posouzení obchodní nabídky pro jednu z firem holdingu Agrofert. Aktuální vývoj komentuje pirátský senátor v rozhovoru pro deník FORUM 24.

Pane senátore, mohli bychom nejdříve shrnout, co se vlastně stalo?

Velice stručně: v pondělí byly jedním internetovým serverem zveřejněny dokumenty, které podepsal pan premiér Andrej Babiš. Jde o e-mailovou komunikaci pana Průši, což je ředitel jedné z firem Agrofertu, v níž úkoluje úředníka, aby reagoval na aktivity holdingu. Je tam tedy velice jasné propojení v celé struktuře.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Co tedy konkrétně nová kauza ukázala?

Je to jasný důkaz nejenom toho, že je pan premiér ve střetu zájmů, ale i toho, že svého postavení zneužívá. Podle mého názoru jde už o trestněprávní rovinu, protože zneužití pravomoci úřední osoby je trestný čin. Myslím si, že jsou to de facto mafiánské praktiky premiéra České republiky, který nám tu dlouhé roky nalhává, že v žádném konfliktu zájmů není. Ale v reálu zákulisně podepisuje dokumenty a úkoluje úředníky, aby fungovali pro Agrofert. Takže je to vlastně nový důkaz, který jsme nikdo ani nečekal, že se objeví, ale objevil se.

Plánujete ve věci podniknout další kroky?

Chceme to dát jako doplnění našeho trestního oznámení. Máme totiž jasný důkaz toho, že nejde pouze o střet zájmů, ale o zneužití pravomoci. To samé bych rád doplnil panu Zemanovi z Nejvyššího státního zastupitelství, aby toto zohlednilo také v rámci jeho potenciální správní žaloby na zamítnutí prošetření Babišova střetu zájmů Středočeským krajským úřadem. Ten je navíc pod kontrolou hejtmanky paní Jermanové z hnutí ANO. Máme tady jasné propojení holdingu a politického uskupení hnutí ANO.

Myslíte si, že dosavadní aktivita orgánů činných v trestním řízení byla dostatečná?

Nechci to v tuto chvíli hodnotit. Naopak si myslím, že by tohle mohlo fungovat jako akcelerátor, který by to mohl posunout dál a zrychlit. A ještě bych rád doplnil, že paní Jermanová a její administrace zamítla prošetření střetu zájmů s tím, že není relevantní. Odůvodňovala to tím, že nejsou žádné konkrétní důkazy, že by pan Babiš svého střetu zájmů zneužíval. Ale nyní je máme na stole, a to i s termínem „úkolování“, tak ať se to zkrátka prošetří.

Vy sám jste působil v minulosti jako Babišův náměstek na Ministerstvu financí. Setkal jste se někdy s podezřelými dokumenty?

Dokumentů bylo strašné množství, ale že bych dostal přímo nějaký pokyn z Agrofertu, to si absolutně nepamatuji. Ale pamatuji si, když chtěl například pan Babiš zasahovat do auditních zpráv na monitorovací systém, kdy chtěl dokumenty dávat svému právníkovi. Nevím přitom, jestli to byl právník přímo z Agrofertu či odkud. Takže nějaké náznaky tam byly.

Ale nyní máme jasný dokument, kde je navíc jasně uvedeno, že se to týká písemností vzniklých po nabytí účinnosti zákona o střetu zájmů z roku 2017. Od té doby by pan premiér neměl cokoliv podobného podepisovat, jestliže přijímá dotace a vlastní média, o nichž v tuto chvíli navíc víme, že je může de facto zneužívat.

Jak by to podle vás mohlo nakonec dopadnout?

Já doufám, že se nebude dalších deset let v této kauze čekat na nějaké rozuzlení a bude se to řešit. Ale pokud se v dohledné době něco nestane, tak budeme mít nějaké další aktivity, které už připravujeme.

Mikuláš Minář (FB Milion chvilek pro demokracii)

Co kauza vypovídá o fungování státu?

V celém tom bizarním konceptu, kdy se stále dohadujeme, jestli je, či není střet zájmů, tak před x lety došlo k „přepadení“ Úřadu vlády kvůli kabelkám. A to nechci tu minulou vládu jakkoliv chválit. V tuto chvíli máme ale jasné důkazy o miliardových propojeních mezi holdingem, který v tom případě nemá brát dotace, takže skutečně čekám, co se bude dít.

Proč myslíte, že se v té věci dosud nic nedělo? Může být podobných případů víc?

Opravdu nechci hodnotit práci státního zastupitelství. Pouze bych se vrátil k reakci pana Šarocha (státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil v loňském roce trestní stíhání premiéra Babiše, ale posléze nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman jeho rozhodnutí zrušil a případ vrátil Šarochovi k došetření – pozn. red.), a sice k jeho vlastnímu nezákonnému rozhodnutí, kdy se v televizi smál, že každý udělá chybu. Chápu sice, že všichni chybujeme, ale v takto citlivé kauze by opravdu chyby být neměly.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]