Známý youtuber a moderátor Karel „Kovy“ Kovář po svém tweetu, ve kterém uvedl, že, kromě jiných radostí bude mít jeho generace navrch ještě astronomický dluh za nákupy voličů z ‚kdysi dávna‘, uveřejnil další. V něm píše, že pokud si z předchozího tweetu někdo odnesl „generační hejt“ a vrací ho, mrzí ho to. Na Kovyho původní tweet odpověděl ve svém nedělním „Čau lidi“ i premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Na hodnocení budoucnosti se s Kovym neshodne.
Kovy v neděli zveřejnil na Twitteru příspěvek, ve kterém se vyjádřil ke konfliktu mezi generací seniorů a jejich vnuků. Napsal v něm: „Pokud si z minulého tweetu někdo odnesl generační hejt a vrací ho, mrzí mě to. Každá generace měla své výzvy. Ne tak dávno války nebo komunisty. Ať už dnešní mladou čeká cokoli (už dnes lze hádat co), určitě nám nepomůže táhnout s sebou dluh za nekoncepční a nezodpovědné útraty.“
Karel „Kovy“ Kovář tak navázal na svůj páteční tweet, ve kterém si povzdechl nad tím, co jeho generaci čeká: „Už se fakt těším, až se naše generace bude potýkat se změnou klimatu, s tím spojenou migrací, demografickou krizí, a spoustou dalších radostí a navrch bude mít ještě astronomický dluh za nákupy voličů z ‚kdysi dávna‘. To bude bžunda! Country for a dark future. Děkujeme!“
Mezigenerační střety jsou něčím, co společnosti ve výsledku až na několik málo výjimek většinou škodí. Mimořádný příspěvek k důchodu ve výši 5000 korun, na kterém se minulý týden v pátek dohodli předsedové koaličních stran premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček a který by měli letos v prosinci dostat senioři a seniorky, k takové konfliktní atmosféře opravdu přispěl.
Kovyho tweet však nemířil proti penzistům, nýbrž politikům, kteří zvyšují státní dluh, aby si za vypůjčené peníze koupili voličské hlasy. A zároveň youtuber cílil na samotnou mladou generaci a snažil se přispět k tomu, aby si uvědomila, že dnes vládnoucí politici její budoucí situaci vůbec neusnadňují naopak – překonávání výzev, před kterými bude stát v následujících desetiletích, ještě ztěžují zvyšováním státního dluhu.
Už se fakt těším, až se naše generace bude potýkat se změnou klimatu, s tím spojenou migrací, demografickou krizí, a spoustou dalších radostí a navrch bude mít ještě astronomický dluh za nákupy voličů z "kdysi dávna". To bude bžunda! Country for a dark future 🤍 Děkujeme!
— Kovy (@kovy_gameballcz) August 28, 2020
Žádný div, že na známého českého youtubera v neděli na facebooku ve svém pravidelném „Čau lidi“ reagoval i šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Mimo jiné v něm prohlásil: „Já bych chtěl zásadně odmítnout, že naše generace nemyslí na naše děti, na naše vnuky, vnučky, my myslíme a děláme všechno proto, abyste se měli tady skvěle,“ zdůraznil.
Pokud si z minulého tweetu někdo odnesl generační hejt a vrací ho, mrzí mě to. Každá generace měla své výzvy. Ne tak dávno války nebo komunisty. Ať už dnešní mladou čeká cokoli (už dnes lze hádat co), určitě nám nepomůže táhnout s sebou dluh za nekoncepční a nezodpovědné útraty.
— Kovy (@kovy_gameballcz) August 30, 2020
A dodal: „Česká republika je skutečně country for the future, bezpečná země, nejlepší místo na život v Evropě, tak to bude, dnes se k nám už stějují lidi z Nizozemska, Francie a další.“ Následně premiér vypočítával, co všechno jeho vláda pro mladou generaci dělá.
Trochu jiné dědictví
Karel „Kovy“ Kovář zmiňoval nekoncepční a nezodpovědné útraty a astronomický dluh za nákupy voličů. Andrej Babiš oproti tomu tvrdí, že mimořádný příspěvek pro důchodce nemá s volbami nic společného a že on nikam nekandiduje. Zřejmě tím myslel letošní krajské a senátní volby. Klíčové jsou přitom ty sněmovní příští rok a ty měl asi na mysli i Kovy.
Předseda vlády odmítá, že by on a jeho kabinet vytvářeli nějaký astronomický dluh, a také nesouhlasí s tím, že by peníze pro důchodce byly nezodpovědné utrácení. Přesto, když youtuber říká, že jeho generace bude mít kromě mnoha dalších radostí navrch ještě astronomický dluh za nákupy voličů, je docela inspirativní si představit, jak by to vypadalo, kdyby politici Kovyho generaci neodkázali dluhy, ale pravý opak.
Mohlo by se to jmenovat třeba fond budoucnosti a mohly by v něm být například akcie různých úspěšných firem z celého světa a České republice a jejím občanům by z něj každý rok mohly plynout tučné dividendy, které by se mohly investovat do vzdělávání, infrastruktury či podpory vědy a výzkumu.
Zní to jako sci-fi, ovšem, když vezmeme v úvahu, kolik stovek miliard korun stát od roku 1993 vynaložil jen na úroky za státní dluh, a když k tomu přidáme to, že na začátku 90. let ještě skoro žádné dluhy neměl, zato měl nemalé příjmy z privatizace a ještě dodnes stát každoročně dostává významné prostředky ze zisků skupiny ČEZ, ve které drží většinový podíl, tak ono by bylo z čeho takový fond vytvořit. Místo toho máme dluhy, které nás a hlavně Kovyho generaci budou časem tížit.