Britský ministr obrany Grant Shapps minulý týden prohlásil, že Británie jedná o vyslání vojenských instruktorů na Ukrajinu. Poté, co na jeho slova zareagoval místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv, který uvedl, že by se tím jednotky staly legitimními cíli Ruska, se ozval i premiér Spojeného království Rishi Sunak, který se snaží situaci uklidnit.
Britský ministr obrany Grant Shapps řekl v rozhovoru s listem Sunday Telegraph, že Británie jedná o přesunu většího množství svých vojenských instruktorů pro výcvik ukrajinských vojáků přímo na Ukrajinu, přičemž hovořil také o plánech na přesun výroby vojenského vybavení.
Shapps, který v minulém týdnu navštívil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Kyjevě, o tom informoval v pátek po brífinku s britským náčelníkem generálního štábu Patrickem Sandersem. Uvedl, že „dnes mluvil o tom, že by se výcvik nakonec dostal blíže a vlastně také na Ukrajinu“. Tímto způsobem by podle něj došlo k efektivnějšímu školení a produkci.
Na ministrova slova zareagoval místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv, který na svém telegramu napsal, že jakékoli britské jednotky pohybující se na Ukrajině budou považovány za legitimní cíle, a to v souvislosti s NATO.
To je jedním z důvodů, proč se Spojené království i další členové NATO doposud zajištění vojenských jednotek přímo na ukrajinském území vyhýbají a snaží se tak snižovat riziko přímého konfliktu mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskou federací.
K Shappsovu prohlášení se pak v neděli vyjádřil také premiér Velké Británie Rishi Sunak, který ujistil o tom, že Británie žádné takové riziko podstupovat nehodlá. Ministrova slova totiž vyvrátil. Řekl, že v současné době žádné plány na vyslání britských vojáků na Ukrajinu neexistují, a to ani v omezené kapacitě jako instruktorů.
Sunak pro The Telegraph vysvětlil, že Shappsova slova by měla být považována za poznámky týkající se dlouhodobého partnerství a spolupráce s Ukrajinou. Někdy v budoucnu by podle něj do napadené země instruktoři opravdu mohli být vysláni. Zdůraznil ovšem, že momentálně „zde žádní britští vojáci, kteří by měli být vysláni do boje v současném konfliktu, nejsou“.
Příslušníci ukrajinské armády v současnosti absolvují výcvik na území Británie a dalších evropských zemí, informovala agentura Reuters s tím, že je cvičí také například Kanada.
Podle údajů britského ministerstva obrany Spojené království od zahájení ruské invaze na Ukrajinu vycvičilo již přes 20 tisíc ukrajinských vojáků a dalších 20 tisíc již školí nebo jejich výcvik plánuje. Británie tak bude mít „jeden z největších výcvikových programů na světě“, uvedlo ministerstvo na začátku roku.