Zámecký pán Andrej Babiš z Průhonic a Azurového pobřeží

Manželé Babišovi mají Francii opravdu rádi – Andrej a Monika v Paříži (2018) (ČTK/AP/Kamil Zihnioglu)

Manželé Babišovi mají Francii opravdu rádi – Andrej a Monika v Paříži (2018) | FOTO: ČTK/AP/Kamil Zihnioglu

Azurové pobřeží zvané též francouzská Riviéra je od 18. století důležitou destinací pro všelijaké prominenty a celebrity nejen z Francie, ale i z dalších částí Evropy a zámoří. A pokud si někde chcete koupit reprezentativní vilu nebo malý zámeček, tak rozhodně poblíž Cannes. Co třeba Mougins v departementu Alpes-Maritimes? Určitě. Vždyť tam se před léty zakoupil i Andrej Babiš, „náš“ dosluhující premiér a zámecký pán.

Ačkoliv někdejší komunistická „tesilová šlechta“ neoplývala zrovna vkusem, prominentní soudruh Andrej Babiš už odmalička nasával atmosféru velkého západního světa, a proto alespoň tuší, po vzoru dalších postsovětských oligarchů zejména z eurasijského Ruska, co je cool a čím by mohl své manželce Monice udělat radost.

Je vlastně zcela pochopitelné, že Babišův zrak padnul kdysi na Mougins, poněvadž manželé Babišovi tak mohli rozšířit plejádu významných osobností, které se zde v posledních desetiletích rozhodly trávit léto, nebo třeba i zbytek života.

Dvacetitisícové starobylé město Mougins je obklopeno nádhernou přírodou s vinicemi, naleznete tu více než čtyřicet restaurací a řadu hotelů, ale také kostely a kaple, stejně jako několik muzejních institucí. Město leží na křižovatce dávných římských cest, ve středověku vzniklo nejprve jako opevněná provensálská vesnice a dochovaly se i hradby s bránou z 15. století.

Rudý car Brežněv dekoruje na Pražském hradě svého místodržícího Husáka Řádem říjnové revoluce (31. 5. 1978) (ČTK)

Do Mougins jezdíval například Winston Churchill, který zde rád maloval. A také třeba Édith Piaf, Paul Anka, Jacques Brel nebo Yves Saint Laurent. Od roku 1961 tu po dvanáct let žil až do své smrti i španělský výtvarník a francouzský komunista Pablo Picasso. Neméně inspirativní může být přímo pro Babiše i fakt, že zde v letech 1934–1951 bydlel (a zemřel) exilový ukrajinský premiér Volodymyr Vynnyčenko.

Andrej Babiš opravdu nikdy nebyl troškař… Když rodinná akvizice, tak pořádná! V Mougins totiž nejde o jedinou nemovitost, nýbrž rovnou o dvě – Château Bigaud je luxusní zámeček obklopený rozsáhlým pozemkem, na němž stojí i Casa Bigaud, taková menší vila. Zámek má svůj vlastní billiardový sál, kino, tělocvičnu se sprchou, šatnu, saunu a samozřejmě vinný sklípek. A poněvadž Andrej Babiš se na stará kolena stále více věnuje i sportu, můžeme se jakožto čeští občané radovat i z toho, že se v zámeckém areálu nalézá též bazén.

Trochu zamrzí, že Château Bigaud je novostavba dokončená až v roce 2009, takže Andrej Babiš je vlastně jejím prvním zámeckým pánem. Romantika ovšem nechybí, neboť zámecký areál je zaklíněn mezi středověké stavby a krásně šumící les. Náš český premiér je prostě natolik pokorný, že nemohl jen tak koupit například zdejší Château Currault, trochu omšelý zámeček pocházející ze 14. století, nýbrž se musel nějak „postarat“ o hypermoderní novostavbu. Inu, je to zkušený investor a developer! A paní Monika jistě měla své nároky na kvalitu bydlení…

Premiér Andrej Babiš při setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Praze  (ČTK)

Všem je jasné, že Andrej Babiš si vybral Mougins zcela záměrně i jako objekt svého sociálně-politického výzkumu, vždyť jde o město, které je mimo jiné proslulé i svou péčí o seniory, lidi sociálně slabé čili chudé a mládež.

A tradičně tu vládnou konzervativně-liberální gaullisté a v prezidentských volbách z roku 2017 uspěl mezi zdejšími občany Emmanuel Macron, Babišův osobní přítel, ehm…

Zároveň je velice sympatické, že v Mougins působí hned několik realitních kanceláří zabývajících se prodejem luxusních nemovitostí. Skutečně tudíž není třeba své poctivě získané bohatství skrývat za nějaké pofidérní offshorové společnosti, jak to dělají různí mafiáni, političtí podnikatelé a pochybní národní mesiáši postkomunistických móresů…

Na webu ctihodného města Mougins, které je tajnou rezidencí skromného průhonického sultána Andreje a jeho rodinky, můžeme číst tuto pěknou charakteristiku: „Mougins, hlavní město gastronomie a umění žít, profituje ze své privilegované polohy. Patnáct minut od Cannes s jeho plážemi a festivalem, osm kilometrů od Grasse, města parfémů, a čtyřicet kilometrů od prvního střediska zimních sportů. Mougins, podobný citadele, dominuje městům a vsím!“

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš si vybral dobře! Partnerskými městy francouzského letoviska Mougins jsou zatím jen Aschheim v Německu a Lerici v Itálii. Nyní už jen zbývá, aby se Babišovým přičiněním staly jeho privilegovaným partnerem i dávno již světově proslulé středočeské Průhonice.

Byla by to pěkná tečka za byznysově-politickou kariérou Andreje Babiše. Unavený zámecký pán by si to jistě zasloužil, i když více než seniorský pobyt na Château Bigaud by mu slušely dva roky prázdnin na hradě Mírov.

Zdroje: Pandora Papers / Komentář na France Inter / Web města Mougins

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]