Podle serveru Novinky.cz má další vývoj ohledně otrávení řeky Bečvy dramatické pokračování: „Desítka policistů vtrhla ve středu po ranním oznámení údajného úhynu ryb v Bečvě do rožnovské čistírny odpadních vod (ČOV) společnosti Energoaqua. Policisté v podniku zasahovali při podezření na další vážnou kontaminaci řeky. Navíc v úterý došlo k tragédii: podle informací Práva si vzal život vedoucí provozu čistírny.“
V Bečvě se ve středu objevily opět mrtvé ryby, a to přímo u výpusti, na kterou již před dvěma měsíci upozornila policie. Tentokrát však nešlo o otravu řeky, ale o ryby, jež se do Bečvy již mrtvé dostaly z laguny rožnovské čistírny.
„Policisté nám, neznámo kam, odvedli pět našich pracovníků, někteří byli ze směny u čistírny odpadních vod, další z laboratoře. A to kvůli čtyřem malým rybkám, které nám s největší pravděpodobností uhynuly už v našich lagunách, protože jsme čistou vodu z nich vypustili a znovu napouštěli neutralizovanou vodu, tedy vodu bez kyslíku. Při tomto procesu v lagunách zůstalo ještě několik drobných rybek,“ řekl Právu podle Novinek.cz ředitel společnosti Energoaqua Oldřich Havelka.
Podle policejní mluvčí Lenky Javorkové zasahovalo ve středu v souvislosti s možnou další otravou Bečvy na Valašskomeziříčsku i na Rožnovsku asi dvacet policistů. K odvezení zaměstnanců rožnovské firmy Energoaqua mluvčí uvedla: „Převezli jsme je pouze na služebnu k podání výpovědí.“
„Ty čtyři ryby byly již v našem kanálu mrtvé, uhynuly podle odborníků před dvěma a více dny. Buď je tedy k Bečvě k výpusti u Juřinky někdo dal, nebo, a to nevylučujeme, se k Bečvě dostaly od nás z lagun,“ říká ředitel.
„Nálada mezi zaměstnanci je o to bolestnější, že v úterý večer byl nalezený bez známek života jejich kolega, vedoucí provozu. Podle informací Práva spáchal sebevraždu. ‚Je to tragédie. Byl to velmi citlivý člověk, introvert. Všechno si nosil v sobě. Nezvládl zřejmě ten tlak okolo, ale pravý důvod neznáme. Všichni ve firmě čteme pořád dokola, co je v případě kontaminace Bečvy nového. Není to pro nás jednoduché,‘ řekl Právu ředitel ČOV Havelka.“
„Kvůli únikům různých látek do Bečvy kontroluje Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) nyní 15 firem. Je mezi nimi i valašskomeziříčská chemička DEZA, řekl ve středu novinářům ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Další kontroly chystá podle náměstkyně hejtmana Hany Ančincové (Piráti) krajský úřad, a to v podniku DEZA i firmě Energoaqua, která zajišťuje čištění odpadních vod z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. V září řeku otrávil kyanid, což podle Brabce ověřilo několik laboratoří.“ (ČTK)