Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko na schůzce Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB), která sdružuje šestici zemí bývalého Sovětského svazu, prohlásil, že tyto země musí držet pohromadě. Podle něj je to v jejich existenčním zájmu.
„Bez úzké soudržnosti našich zemí, bez posílení politických, ekonomických a vojenských vazeb už zítra být nemusíme,“ prohlásil na moskevské schůzce Lukašenko. Podle něj by Rusko nemělo samo bojovat proti rozšiřování NATO.
„Žádná země neohrožuje NATO, přičemž Severoatlantická aliance zvyšuje vojenskou přítomnost ve východní Evropě a provádí rozsáhlá cvičení,“ stěžoval si Lukašenko před nejvyššími představiteli Ruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Arménie. Kdyby se všechny tyto země postavily v jednotnou frontu, nebyly by podle běloruského prezidenta žádné pekelné sankce proti Rusku, ani proti Bělorusku.
Lukašenko navíc podle svých slov věří tomu, že Západ chce maximálně prodloužit konflikt na Ukrajině, aby na něm co nejvíce politicky vydělal, neboť konflikt výrazně oslabí Rusko.
„Nejnebezpečnějším trendem na Ukrajině jsou dnes pokusy o rozčlenění Ukrajiny. Už byly vytvořeny tisícové jednotky, aby pod rouškou mírových sil vstoupily na Ukrajinu a ochránily ji,“ uvedl bez jediného hmatatelného důkazu Lukašenko. Podle něj tato hrozba přichází ze Západu.
Ovšem měla-li schůzka demonstrovat jednotu zemí v OSKB sdružených a jejich podporu Rusku, byl ruský diktátor Putin notně zklamán. Lukašenko byl jediným hostem, který mu vyjádřil podporu v jeho agresivním a brutálním válečném tažení proti Ukrajině. „To, co mělo být oslavným setkáním, se rychle změnilo v ukázku Putinovy izolace, i mezi sousedy Ruska,“ napsal deník New York Times.